Dodávky sojových bobů ze Spojených států do Číny, která je jejich největším světovým odbytištěm, se v letošním prvním pololetí snížily na 5,9 milionu tun ze 13,4 milionu před rokem, a byly tak na nejnižší úrovni nejméně od roku 2004. S odvoláním na údaje čínského celního úřadu to uvedla agentura Bloomberg (viz ZDE).
Američtí zemědělci jako oběť
Američtí zemědělci, kteří každý rok sklízejí sojové boby od září do listopadu, patří k největším obětem obchodní války mezi USA a Čínou, která trvá už víc než rok. Čínští obchodníci se totiž obracejí na jiné trhy se zemědělskými produkty. Američtí prodejci požádali čínské celní úředníky o vyřazení z cel ve výši 25 procent, která se uplatňují na zemědělskou produkci. Příští týden mají pokračovat jednání obou zemí o obchodních záležitostech, která byla v červnu přerušena po setkání hlav obou států na summitu G20.
Čína projevila dobrou vůli
Čínská vláda minulý týden oznámila, že učinila gesto dobré vůle a schválila pět společností, od nichž koupí sojové boby mimo rámec odvetných dovozních cel. Výsledek tohoto kroku je ale nejistý. Kromě jiného proto, že poptávku po plodině, která se používá k výrobě kuchyňského oleje a jako krmivo, tlačí dolů šíření afrického moru prasat. Podle státní televize CCTV se Čína v USA od poloviny června zajímala o dodavatele sojových bobů, bavlny, vepřového masa, čiroku a dalších zemědělských produktů a některé obchody se už uskutečnily. “Dokud budou americké zemědělské produkty cenově dostupné a kvalitní, předpokládá se, že dojde k novým nákupům,” uvedla CCTV.
Rudolf Hruboň