Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

BLOOMBERG: Americké strategické zásoby ropy jsou znehodnocené znečištěním

Ropa ve strategických zásobách USA je zkažena jedovatým sirovodíkem, oznámili to agentuře Bloomberg představitelé amerického ropného a plynárenského koncernu Exxon Mobil (viz ZDE).

Toxické palivo

Půl druhého milionu barelů ropy nakoupené loni v srpnu společností Exxon Mobil od Ministerstva energetiky USA bylo dopraveno ze skladiště ropy Bryan Mound do závodu v Texas City. Tam bylo zjištěno, že obsah sirovodíku v ní činí 5000 ppm, i když podle státních norem se připouští maximálně 20 ppm. Většina ropovodů omezuje obsah sirovodíku v ropě na úroveň 10 ppm, protože větší koncentrace vede k urychlené korozi stěn potrubí a nádrží. Avšak v daném případě už nejde o poškození zařízení, nýbrž o smrtelné nebezpečí pro lidi.

Nejde o první případ

Jde o to, že za obsahu sirovodíku 700 ppm člověk, který vdechne výpary ropy, za pět minut ztratí vědomí a v průběhu jedné hodiny zemře. O 5000 ppm už ani nemluvě. V souladu se zákonem USA o svobodě informací Exxon Mobil tento problém oznámila médiím. Vyšlo najevo, že to samé se dříve stalo společnostem Royal Dutch Shell, Macquarie Group a PetroChina. Na stížnosti Shell a Macquarie ministerstvo odpovědělo, že ropaři si sami znečistili palivo při přepravě. A Číňanům zaplatil stát jeden milion dolarů jako kompenzaci za dodatečné očištění ropy.

Problém s bakteriemi

Podle názoru odborníků otrávily palivo bakterie, které se rozmnožily v nádržích a které mění síru obsaženou v ropě na sirovodík. V každém případě jak Royal Dutch Shell, tak i Macquarie Group si stěžovaly právě na sirovodík. Podstata stížnosti PetroChina není známa, ale podle všeho Číňané narazili na stejný problém. Z toho analytici vyvozují dva nejdůležitější závěry. Za prvé obsah sirovodíku v americké ropě se rychle zvyšuje. Což je zcela logické, když už se už bakterie dostaly do příznivého prostředí, rozmnožují se a produkují stále více sirovodíku.

Za druhé se s tím nedá nic dělat. Antibiotika pro ropu nebyla zatím vynalezena. To znamená, že Američané narazí v nejbližší době na velmi vážné problémy. Bryan Mound, odkud přišla otrávená ropa, je největším ze čtyř skladišť strategické ropné rezervy USA. Ve dvaceti solných jeskyních je skladováno přibližně 250 milionů barelů ropy, takže byla bakteriemi nakažena asi jedna třetina amerických strategických rezerv. A neexistuje jistota, že jiná skladiště jsou čistá.

Vliv na světové ceny ropy

Washington spojoval velké naděje se zásobami černého zlata, přesněji řečeno s jejich výprodejem. Třeba od 1. května plánuje americké ministerstvo energetiky prodat šest milionů barelů ropy, aby zabránilo prudkému růstu cen po zrušení úlev pro země, které nakupují ropu od Íránu. Podle údajů služby monitoringu plaveb tankerů Refinitiv Eikon íránské dodávky přesahovaly v březnu 1,7 milionu barelů denně. Momentální stažení z trhu takového objemu ropy způsobí nevyhnutelně prudký růst cen. Donald Trump, jak je známo, slíbil, že to nepřipustí. Incident s Exxon Mobil může však značně zchladit nadšení odběratelů americké rezervní ropy. Takže Washington se bude muset buď vzdát záměru „snížit íránský export ropy na nulu“, anebo se smířit s růstem cen.

Rudolf Hruboň