Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

BLOOMBERG: Americká stíhačka F-35 nedokáže střílet rovně, sužují ji stovky chyb

Stíhačka F-35 amerického výrobce Lockheed Martin má problém – její kanóny nedokážou střílet rovně. Odhalil to zatím poslední test amerického ministerstva obrany. Uvádí se to v článku agentury Bloomberg (viz ZDE).

Více než 800 softwarových chyb

Jde o jednu z více než 800 softwarových chyb, jimiž program, který Spojené státy vyšel na 428 miliard dolarů (asi 9,73 bilionu korun), trpí. Test konstatoval, že 25 mm kanón stíhačky amerického letectva je při zásahu pozemních cílů nepřesný. Letoun se pro americkou armádu vyrábí ve třech verzích, ovšem zatímco kanóny ostatních dvou prošly posudkem bez větších připomínek, ta určená pro letectvo nikoliv. Jako jediná má zbraně instalované uvnitř letadla a kontroloři „považují přesnost střelby, tak jak byly zbraně upevněny, za nepřijatelnou“, a to kvůli „vychýlení“ v plášti. Ten navíc praská. Podle závěrů vyhodnocení už existuje nová verze upevnění kanónů, nebyla však ještě testována.

Nedostatky i v kyberbezpečnosti

Pravidelnou kontrolu stíhačky provedl Robert Behler, vedoucí oddělení testování amerického Pentagonu. Softwarových nedostatků odhalil test 873, z toho 13 v první, nejzávažnější kategorii „třeba opravit“. Jedná se o zlepšení oproti září 2018, kdy měla F-35 917 takových závad. „Třebaže řízení programu se snaží nedostatky odstranit, nové se stále objevují, což znamená pouze drobný pokles v celkovém počtu,“ stojí v posudku s tím, že „řada významných chyb” se ještě musí vyřešit. Kromě toho test odhalil nedostatky v oblasti kyberbezpečnosti, které byly popsány jako zranitelné. I přes stovky chyb americký Kongres tlačí na prodej stíhačky do zahraničí. Naposledy si tento týden objednalo 32 strojů letounu F-35A Polsko. Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak podepsal se Spojenými státy smlouvu v neděli.

Rudolf Hruboň