Americký vojenský dron MQ-9 Reaper; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Americký vojenský dron MQ-9 Reaper; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

BLÍZKÝ VÝCHOD: Íránci úspěšně pronikli do řízení amerických vojenských dronů

Íránské revoluční gardy (IRGC) oznámily, že se jim opakovaně podařilo proniknout do řízení amerických vojenských dronů létajících nad Sýrií a Irákem, získat špionážní informace a donutit bezpilotní letouny k přistání. Oznámila to íránská zpravodajská agentura FARS (viz ZDE).

Sedm až osm případů

“Sedm nebo osm bezpilotních vzdušných dopravních prostředků, které létaly nad Sýrií a Irákem, byly převzaty pod naší kontrolu a jejich inteligence byla řízena námi”, uvedl velitel vojensko-vesmírných sil IRGC, brigádní generál Amir Ali Hajizade. Jako důkaz zveřejnil FARS video, které bylo podle agentury převzato ze zachyceného dronu. Záběr ukazuje jak americký dron přistane na zemi 10 km od základny. Další záběry ukazují poškozené bezpilotní letadlo a na posledním snímku je vidět dron zničený výbuchem. Podle FARS byl dron zničen zásahem z amerického vojenského letadla.

Zničený americký vojenský dron; Foto: IRGC / FARS

USA používají drony na blízkém Východě dlouhodobě

Spojené státy používají bezpilotní letadla k tomu, aby zasáhly islámské pozice v několika zemích muslimského světa. Teherán opakovaně informoval o odposlechu amerických dronů, mezi kterými byly drony modelů RQ-170 Sentinel a ScanEagle. Např. již v únoru 2013 mluvčí íránských ozbrojených sil generál Hamid Sarheili uvedl, že IRGC dokázaly vzdáleně ovládnout nepřátelské bezpilotní letouny. V březnu téhož roku se stíhací letoun iráckých leteckých sil pokoušel zachytit další americký dron nad neutrálními vodami Perského zálivu, ale dvě americké stíhačky jej odehnaly.

Rudolf Hruboň