Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

BLAŽEK SE ZAPLÉTÁ DO SVÝCH LŽÍ. Jeho firma má porušovat zákon

Firma kandidáta na ministra spravedlnosti Blažka nezveřejňuje účetnictví. Porušuje tak zákon, uvedl ve svém článku server iRozhlas (viz ZDE).

Pochybná firma

Pavel Blažek by se měl v právě vznikající vládě Petra Fialy (ODS) stát ministrem spravedlnosti. Úředníci resortu mají mimo jiné na starosti technickou správu obchodního rejstříku, kam firmy podle zákona musí vkládat účetní závěrky. Blažkova firma Slide přitom aktuální účetní závěrky v rejstříku zveřejněny nemá. Poslední pochází z roku 2015. Účetní závěrky přitom slouží k tomu, aby z nich šlo vyčíst informace o tom, kolik firma vydělává, jaké má dluhy nebo majetek. Podle protikorupčních expertů je tedy důležité, aby ministrova firma takové informace zveřejňovala.

Utajený majitel

K větší transparentnosti firem má nově sloužit také evidence skutečných majitelů. Není totiž výjimkou, že u firem aktivních v České republice nelze z veřejných zdrojů zjistit, komu vlastně patří. Důvodem může být to, že majitelem české firmy je anonymní společnost ze zahraničí, nebo prostě to, že firma nemá ve veřejných rejstřících zapsaného žádného majitele. To je také případ firmy Slide. Majitele nemá v obchodním rejstříku uvedeného od roku 2004. Firma Slide musela své vlastníky zapsat alespoň do evidence skutečných majitelů, jak jí předepisuje zákon. Blažek přiznal vlastnictví firmy až potom, co na to upozornila média.

Skrytá privatizace

Firma Slide vlastní historický dům v centru Brna, který byl privatizován v době, kdy byl Blažek brněnským zastupitelem. Blažkova firma Slide zakoupila přes prostřednici tento dům v roce 2003 za zhruba poloviční cenu, než byla tehdejší tržní hodnota nemovitosti. Firmu Slide převzali Pavel Blažek a Robert Kerndl, dnešní náměstek brněnské primátorky z ODS, až v roce 2006. Údaje o majitelích firmy v té době bylo možné vyčíst pouze z příloh k účetním závěrkám firmy Slide v letech 2006 až 2010. Od roku 2011 již žádní majitelé akcií firmy Slide nejsou uvedeni ani v účetních závěrkách, oba ale vlastnictví firmy přiznali v reakci na článek v Hospodářských novinách.

Blažek ve Stoce

V srpnu loňského roku zahájila Policie ČR a NCOZ vyšetřovací akci pod názvem “Stoka”,  která se týká brněnských politiků ODS kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými jsou mimo jiné i Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl (viz ZDE). Důvodem je rozhodnutí jejich známého, dříve také jihomoravského politika Pavla Hubálka, že bude vypovídat. Někdejší politik ve svém svědectví popisuje systém zhruba čtyřiceti na sebe napojených firem a lidí, z velké části komunálních politiků ODS a jejich příbuzných, kteří měli obchodovat s městským majetkem a za statisícové až milionové provize jej přidělovat a účelově privatizovat.

Zpracoval Rudolf Hruboň