Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Domácí

BLATNÝ: „Tlaky jsou obrovské, polovina lidí chce přísnější opatření, druhá nechce žádná“

Ministerstvo zdravotnictví představilo plán, jak se budou měnit opatření, která omezují fungování společnosti v závislosti na šíření nemoci COVID-19. Podle svých slov je ministr Jan Blatný (za ANO) pod velkým tlakem, protože je společnost rozdělená. Uvedl to v rozhovoru pro Českou televizi (viz ZDE).

Společnost je rozdělena

Česko je v současnosti za bodem zlomu a epidemie koronaviru se zmírňuje, uvedl ministr zdravotnictví. „Katastrofický scénář není tím, čím bychom se měli teď zabývat, a věřím, že to tak bude i v budoucnu,“ řekl Blatný. Je podle něj těžké, neřídit se tím, v jaké době žijete a co kolem sebe vidíte. „Tlaky jsou obrovské a jsou zejména protichůdné – naše společnost je rozdělena na dvě části, jedna část by chtěla mít ještě zásadnější opatření a jedna část je zásadně proti nim,“ vysvětluje ministr svoji pozici.

Další trvání nouzového stavu

Blatný bude usilovat o další prodloužení nouzového stavu. „Uděláme všichni všechno pro to, abychom poslance přesvědčili, že je to potřeba,“ míní. Není podle něj ničí záměr udržovat v nouzovém stavu republiku déle, než je nutné, ale s ohledem na rizikovou situaci, ve které jsme, se bez něj neobejdeme, protože by se nedala vymáhat opatření. „Zejména opatření k omezení shromažďování vyžadují nouzový stav, aby mohla být aplikována,“ přibližuje Blatný. Nyní požádá o měsíční prodloužení nouzového stavu, a jakmile bude lhůta končit, tak zváží další prodloužení.

Naděje v podobě vakcíny

„Nemyslím si, že bychom na tom byli jinak než řada jiných zemí. Jakmile bude vlna procházet ostatními evropskými zeměmi, budou na tom podobně,“ předpokládá Blatný. Nadějí na zásadní zlepšení situace je podle něj vakcína proti COVIDu-19, která je dle Blatného slov na dobré cestě. Měla by se k nám dostat na přelomu roku nebo na začátku toho příštího. „Je to jediná věc, která nás může všechny ochránit. Očkování nebude povinné, bude zdarma,“ přibližuje Blatný. Garanci za něj přebírá stát. Měly by s ním být i spojené výhody v podobě snazšího cestování po Evropě.

Zpracoval Rudolf Hruboň