Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Domácí

BLATNÝ: Naočkování nejrizikovější skupiny se opozdí asi o měsíc

Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Na očkování čekají stovky tisíc lidí

Důvodem jsou podle něj nynější nižší dodávky vakcíny. Do nejohroženější skupiny patří klienti domovů pro seniory, se zvláštním režimem a pro postižené, pacienti léčeben dlouhodobě nemocných, senioři nad 80 let a zdravotníci, kteří se starají o lidi s COVIDem. Jsou v ní také pracovníci domovů, kteří přímo pečují o klienty, či pomáhající dobrovolníci a vojáci. Celkem podle pokynů k očkování jde o 838 000 lidí. Podle Blatného bylo cílem naočkovat je do konce února. Podle něj má Česko jistých do konce března asi 1,5 milionu dávek na 2 dávky očkování pro každého z této skupiny.

Selhání Pfizeru

Výpadek způsobila americká firma Pfizer, která nedostála svým původním slibům, když je nucena přednostně zásobovat trh ve Spojených státech. Oficiálně však označila za důvod snížení dodávek údajné práce na navýšení výrobní kapacity. To však již zpochybnili mnozí odborníci (viz ZDE). Do Česka dorazilo zatím asi čtvrt milionu dávek vakcíny. Očkovat se začalo 27. prosince. Zatím zdravotníci podali 192 000 očkovacích dávek. Podle statistik denně podají 12 000 až 14 000 dávek. Nejvyšší byl denní počet zatím 21. ledna, a to 15 319 dávek.

Zpracoval Rudolf Hruboň