Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO); Foto: repro ČT24

Domácí

BLATNÝ: Bez omezujících opatření skončíme hůř než Itálie na jaře

Rekordní počty nově potvrzených případů nákazy COVID-19 jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) následkem toho, že se lidé během vánočních svátků masivně setkávali. Ministr to uvedl na jednání sněmovního zdravotnického výboru. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Nárůst nakažených jde na vrub Vánoc

Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek očekává, že počty nově nakažených budou atakovat hranici 19 000 případů. „Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji,” uvedl ministr. „Je potřeba vyčkat až zafungují současná opatření. Očekáváme, že situace zlepší na přelomu tohoto a příštího týdne,“ doplnil.

Hrozí opět kolaps zdravotního systému

Zdůraznil však zároveň, že kdyby opatření po svátcích vůbec nepřišla, mohlo by to vést až ke kolapsu zdravotního systému. Česko se stále nachází v pátém stupni protiepidemického systému PES, během něhož se kapacita nemocniční lůžkové a intenzivní péče začíná blížit svému limitu. Kdyby se tedy nemocnice i nadále plnily ve stejném tempu, nemusely by podle Blatného stíhat běžnou urgentní péči, jako jsou např. zranění při autonehodách nebo porody.

Co jsme viděli v Itálii, byla pouze slabá ochutnávka

„A co jsme viděli na jaře v Itálii, by byla pouze slabá ochutnávka,“ varoval Blatný. Z toho důvodu tedy neplánuje na čtvrtečním jednání vlády podpořit jak otevření vleků, tak ani žádné další rozvolnění stávajících opatření. Podle počtu nových případů nákazy za týden na milion obyvatel je navíc ČR nejhorší na světě. Šéf zdravotnických statistiků Dušek má zase za to, že vysoké počty nově nakažených jsou způsobeny nejen komunitním šířením, ale také dobrovolným antigenním testováním, díky němuž se daří odhalit zhruba čtvrtinu nových případů denně.

Zpracoval Rudolf Hruboň