Tisková konference po zasedání české vlády; Foto: vlada.cz

Tisková konference po zasedání české vlády; Foto: vlada.cz

Domácí

BLAMÁŽ: Ricinová kauza byla smyšlená, přiznala česká vláda

Tzv. ricinová kauza, v rámci které byl obviňován českými úřady ruský diplomat Andreje Končakov z úmyslu zavraždit české lokální politiky, byla smyšlená. Oznámil to na tiskové konferenci po zasedání vlády premiér Andrej Babiš.

Obviňování Ruska pokračuje

Babiš vystoupil spolu s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Informovali o tom, že anonym, na základě kterého kauzu rozpoutala Bezpečností a informační služba (BIS), údajně měli napsat dva ruští diplomaté, které se proto rozhodla ČR vyhostit. „Z důkazů BIS vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně BIS smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům,“ tvrdil na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Jakékoliv důkazy ale nebyly prezentovány.

Očekává se ruská reakce

“Česko vyhoštěním ruských diplomatů vážně poškodilo vztahy s Ruskem,” uvedla v pátek ruská diplomacie. Jde podle ní o provokaci, na kterou bude nutné odpovědět. „Počínání Prahy dostane nejen adekvátní odpověď, ale bude se k němu přihlížet při utváření ruské politiky vůči Česku. Za takové provokace se musí nést odpovědnost,” uvedl v komentáři tiskový odbor ruského ministerstva zahraničí. Očekávanou reakcí Ruska je reciproční vyhoštění dvou českých diplomatů, kteří působí v Moskvě.

Rudolf Hruboň