Budova velvyslanectví v Havaně na Kubě; Foto: Bjen78 / Wikimedia Commons

Budova velvyslanectví v Havaně na Kubě; Foto: Bjen78 / Wikimedia Commons

Zahraniční

BLAMÁŽ: Americké diplomaty na Kubě trápil cvrček, ne tajná akustická zbraň

Předminulý rok přišli Američané s tvrzením, že jsou jejich diplomaté na Kubě vystaveni tajemným “akustickým útokům”, které měly způsobit ohluchnutí některých z nich apod.. Nyní přišli vědci na příčinu – byl to zvuk vydávaný určitým druhem cvrčka žijícího v Karibiku. Uvádí se to v článku na serveru iRozhlas (viz ZDE).

Prozaické vysvětlení

Vědci teď z nahrávek z ambasády zjistili, že daný zvuk vydává jeden druh cvrčka z Karibiku. Diplomaté, které zvuky rušily, si stěžovali na bolesti hlavy a uší, někteří přestávali slyšet, měli potíže s rovnováhou nebo trpěli nevolnostmi. Více než polovina zaměstnanců ambasády se musela odstěhovat jinam. Uvedený typ cvrčka v karibské oblasti běžně žije a do budovy ambasády se mohl dostat při její rekonstrukci. V přírodě by jeho hlas tolik vadit neměl, autoři odborné studie předpokládají, že nepříjemným se stal v uzavřených prostorách.

Američané to stále vyšetřují jako útok

Přes vysvětlení vědců se američtí vyšetřovatelé nevzdávají nesmyslné teorie o záměrném útoku ze strany Kuby a nebo dokonce spřáteleného Ruska. Jejich paranoia je evidentně silnější než zdravý rozum a mezinárodní ostuda, kterou si trváním na nesmyslu sami uštědřují. Je to krásný příklad přijímání ukvapených závěrů bez řádného vyšetření, což Spojené státy a na nich závislí západní spojenci dělají v případě neoblíbených zemí velmi často.

Rudolf Hruboň