Sergej Lavrov a Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Sergej Lavrov a Vladimir Putin; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

BIZÁR: Západ zmrazil aktiva Putinovi a Lavrovovi, i když žádná na Západě nemají

Západní státy oznamují, že zmrazily údajná aktiva ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničí Sergeje Lavrova na Západě. Ani jeden z nich tam ale žádná aktiva nemá. Uvedli to jejich mluvčí Dmitrij Peskov a Maria Zacharovová.

Plácnutí do vody

Omezení zavedená proti oběma politikům mají znamenat zmrazení aktiv, ale vyhlašovatelé neuvádí, o jaký druh aktiv se má jednat a zda vůbec existují. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová k novým sankcím ze strany Londýna uvedla, že Putin ani Lavrov nemají účty ani ve Velké Británii, ani nikde jinde v zahraničí. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov už dříve uvedl, že hlava státu má uložené peníze v bance Rossija, na kterou se již stejně vztahují sankce. Mluvčí Kremlu poznamenal, že restriktivní opatření nejsou bolestivá pro žádného představitele nejvyššího ruského vedení.

Záminky pro sankce

Londýn jako záminku pro zavedení sankcí uvedl Putinovu “odpovědnost za politiku ruské vlády a za ozbrojené síly země” a to, že v únoru „nařídil vojákům zahájit invazi na Ukrajinu“. Lavrov je zase podle britského ministerstva zahraničí jedním z klíčových postav přijímajících rozhodnutí, a proto se „podílí na destabilizaci a podkopávání územní celistvosti a suverenity Ukrajiny“. Na rozdíl od předchozích osob, které se dostaly na britský sankční seznam kvůli událostem kolem Ukrajiny, nemají Lavrov a Putin prozatím zakázán vstup do západních zemí.

Zpracoval Rudolf Hruboň