Alexandr Vondra; Foto: Elekes Andor / Wikimedia Commons

Alexandr Vondra; Foto: Elekes Andor / Wikimedia Commons

Domácí

BIZÁR: Vondra prosadil do volebního programu, aby si Česko zvolilo národního ptáka

Místopředseda ODS Alexandr “PromoPro” Vondra prosadil do programu koalice SPOLU občanských demokratů, lidovců a TOP 09 jeho nápad, aby si lidé sami vybrali českého národního ptáka. Upozornil na to server iDNES (viz ZDE).

Ptákovina ve volebním programu

Jen málokdy se některému politikovi povede, aby byl tak jasně spojen s „ptákovinou“ ve volebním programu. Místopředseda ODS Alexandr Vondra to dokázal. Spolu s odborníky i školáky spustíme anketu, která vybere českého národního ptáka,“ slibuje koalice SPOLU zcela vážně ve volebním programu pro nadcházející volby do Sněmovny, který představila v pátek. Koalice ODS, lidovců a TOP 09 do něj napsala, že nový symbol Česka vybere v anketě ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a základními školami.

Vondrova posedlost ptákem

Ptáka Vondra použil už loni na volebním kongresu občanských demokratů než ho kolegové zvolili do vedení ODS. „Máme-li lidi zaujmout, potřebujeme několik srozumitelných vlajkových záměrů. Lid si žádá zábavu,“ prohlásil tehdy europoslanec. Česko společně se Slovenskem je jedinou evropskou zemí, které nemá coby národní státní symbol svého ptáka. Navrhněme proto národní internetovou anketu, jakési referendum, ve kterém si lidé našeho ptáka vyberou,“ rozesmál tehdy Vondra delegáty kongresu ODS.

Kauza PromoPro

Kontroverzní Vondra je spojován hlavně s kauzou PromoPro, v rámci které se při zakázkách spojených s přípravou českého předsednictví v Radě EU ztrácely peníze, minimálně 500 milionů korun. Společností, která měla peníze neoprávněně získat, byla společnost ProMoPro, která zajišťovala audiovizuální služby. Faktická zodpovědnost nebyla jasně určena, ale z pozice místopředsedy vlády pro evropské záležitosti, kterým v té době byl, měl hospodaření v této souvislosti na starosti právě Alexandr Vondra.

Zpracoval Rudolf Hruboň