Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost

BIZÁR: Studenti v britském Oxfordu si odhlasovali zákaz tleskání

Studenti na slavné britské univerzitě v Oxfordu si odhlasovali zákaz tleskání na jejich akcích. Potlesk prý může vyvolávat u některých osob úzkost. Má ho nahradit mávání rukama nazvané “Jazz Hands”. Uvádí se to v článku britského serveru Metro (viz ZDE).

Má to být “inkluzivní opatření”

Jádrem studentského problému je tleskání na společenských akcích s větším počtem účastníků. V poslední době ho nahrazuje tzv. jazz hands, tedy tichý pohyb, při kterém se mává rukama ve vzduchu.

Oxfordská univerzita krok vysvětluje jako inkluzivní opatření. Tradiční hlasité vyjadřování podpory jako je fandění, hučení davu či právě tleskání totiž prý může rozrušit jedince trpící úzkostnými poruchami, pro které se pak účast na akcích může stát traumatem. Sami studenti si proto odhlasovali, že budou raději používat techniku tzv. jazz hands, při které se využívají prvky britského znakového jazyka, uvádí britský server Metro. Jedna z nejslavnějších škol na světě studentský návrh oficiálně schválila.

Nové opatření zavádí i další instituce

Alternativy k tleskání se již uplatňují i v některých dalších britských institucích a organizacích. Loni v září podobný návrh přijala i Manchesterská univerzita. Opatření tehdy podle deníku Independent vyvolalo rozporuplné reakce. Univerzita se však bránila tím, že prý nejde o zákaz, pouze o „povzbuzující doporučení“, které si studenti svobodně odhlasovali. Ujistila také, že pro ty, kteří budou dále používat tradičního tleskání, nebudou údajně hrozit žádné sankce.

Rudolf Hruboň