Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zavražděný saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží; Foto: POMED / Wikimedia Commons

Zahraniční

BIZÁR: Rijád zmírnil tresty pro vrahy novináře Chášukdžího. Západ mlčí

Saúdskoarabský režim zmírnil tresty v kauze vraždy novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího. Pět lidí odsouzených za vraždu původně k trestu smrti dostalo nově pouze 20-leté vězení. Tzv. západní demokracie proti tomu dosud nijak neprotestovaly.

Státní vražda opozičního novináře

Chášukdží byl zavražděn 2. října 2018 poté, co si přišel na konzulát v Istanbulu vyřídit dokumenty související se sňatkem. Předtím působil i jako dopisovatel listu The Washington Post a byl kritický k saúdskoarabskému režimu. Rijád zpočátku vraždu popíral a přiznal ji až po mezinárodním tlaku. Likvidace Chášukdžího, jehož tělo se dosud nenašlo, obrátilo pozornost světa na korunního prince Muhammada bin Salmána. Mnohé státy jsou toho názoru, že právě on dal k zabití nepohodlného kritika pokyn. Princ to ale odmítá.

Hrozí brzké propuštění vrahů

Pět lidí bylo původně za vraždu novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího odsouzeno k trestu smrti. Nově odsouzení dostali trest 20 let vězení. Zbylí tři odsouzení dostali tresty v rozpětí od sedmi do deseti let vězení. Panují obavy, že tresty budou brzy opět zmírněny, aby se vrazi dostali co nejdříve na svobodu. Další proces byl letos zahájen v Turecku, které soudí za vraždu v nepřítomnosti 20 lidí, mezi nimi i bin Salmánovy spolupracovníky. V Turecku je nejvyšší možný trest doživotí.

S vrahy udržuje ČR vřelé vztahy

Přes tuto aféru západní státy, které jinak velmi dbají na dodržování lidských práv hlavně v jim nepohodlných zemích, nijak saúdskoarabský režim nepostihly. Spojené státy naopak otevřeně upřednostnily saúdské peníze před ideály lidských práv (viz ZDE). Ani našemu ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD) nebránila státní vražda novináře v tom, aby zástupce této vlády přátelsky přijal v Praze.

Zástupce saúdské vlády, ministr Adel Aljubeira u ministra zahraničí Tomáše Petříčka; Foto: Profil T. Petříčka na sociální síti

Rudolf Hruboň