Ilustrační foto: Kevin.B / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Kevin.B / Wikimedia Commons

Domácí

BIZÁR: Pokračuje snaha o postih policisty za údajné mučení Roma

Unie bezpečnostních složek dnes zveřejnila na svém profilu na sociální síti vyjádření k pokračování soudního projednávání údajného mučení zadrženého romského recidivisty ze strany dvou českobudějovických policistů (viz ZDE). Vyjádření jsme převzali v plném znění.

Pokračování stíhání navzdory sebevraždě policisty

Dnes, v dopoledních hodinách, proběhlo u Okresního soudu v Českých Budějovicích hlavní líčení ve věci obžalovaného por. Ing. Martina G. a původně obviněného, později sebevraždou zesnulého Vladimíra L. V soudní síni byl mimo jiné i zástupce Unie bezpečnostních složek. Žaloba požadovala vinu a odsouzení za Zneužití pravomoci úřední osoby, Vydírání, Mučení a jiné nelidské zacházení a Nadržování… Sazba, dle slov státního zástupce (SZ) – 3-10 let, podmínka na 3 roky a zákaz činnosti u bezpečnostních složek (BS) na nejméně 5 let… Všechny uvedené trestné činy měly být za prokázanou facku, vulgarismy a “vyhrožování” vazbou vůči podezřelému.

Ilustrace: Profil Unie bezpečnostních složek na sociální síti

Podezřelý, který se tímto stal poškozeným je Michal R., věk 33 let, nikdy nebyl zaměstnaný, “pouze” 13x soudně trestaný, 12 let strávil ve výkonu trestu odnětí svobody, bránil se zadržení, býval pod vlivem látky metamfetamin, policisty i Policii ČR častoval vulgarismy… Výsledek? Por. Ing. Martin G. v prvním stupni odsouzen za Zneužití pravomoci úřední osoby, jeho parťák Vladimír L. zemřel, protože neunesl dvakrát převzatou “sdělovačku” od Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Snad jsou se svou činností příslušníci GIBS spokojeni, zejména když sledování a odposlechy byly umístěny do kanceláře v jiné věci, která se neprokázala… Navíc se v dané kauze vyjadřoval hned zpočátku i ředitel GIBS… Jak se asi tak neuvěřitelně rychle o skutečnostech z daného případu dozvěděl??? ?

Údajné mučení zadrženého Roma

GIBS zahájila trestní stíhání dvou kriminalistů z Českých Budějovic již v roce 2018. Měli údajně bitím donutit 32-letého Roma, aby se přiznal k něčemu, co neudělal (viz ZDE). O případu tehdy informovala Česká televize (ČT) a sdělení obvinění potvrdil mluvčí inspekce Martin Strouhal. „Nejprve mělo dojít k vulgárním výhrůžkám a nátlaku na vyslýchanou osobu. Poté došlo k úderu otevřenou dlaní do tváře poškozeného a k opětovným vulgárním výhrůžkám a k agresivnímu nátlaku,” popsal mluvčí obvinění policistů. ČT odkazovala na informace, které jí měl poskytnout ředitel GIBS Radim Dragoun. Podle něj dva policisté údajně muže bili, když byl spoutaný.

Jeden z obviněných spáchal sebevraždu

Policistům hrozil od začátku vyšší trest, protože jsou podezřelí coby úřední osoby. Jeden ze dvou obviněných kriminalistů spáchal před koncem roku 2018 sebevraždu (viz ZDE). Podle informací médií se muž zastřelil v den, kdy byl znovu vyslýchán příslušníky inspekce, kteří mu sdělili, že rozšířili jeho trestní stíhání o další podezření. Informaci o úmrtí policisty tehdy potvrdila mluvčí policie Lenka Krausová. „V minulém týdnu jsme přišli tragicky o jednoho z kolegů. Je to bolestná událost pro rodinu i pro kolegy, neradi bychom proto tento případ jakkoliv komentovali,“ sdělila mluvčí s tím, že k úmrtí došlo bez cizího zavinění. Policista po sobě zanechal manželku a dvě děti.

Rudolf Hruboň