Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

BIZÁR: Počet Američanů zraněných v Iráku vzrostl na 50. Trump původně tvrdil, že nikdo

Počet amerických vojáků, kteří byli zraněni při íránském raketovém útoku na vojenské základny v Iráku, se zvýšil na 50, oznámil mluvčí Pentagonu Thomas Campbell. K útoku došlo 8. ledna v reakci na vraždu íránského generála Kásima Sulejmáního.

Trumpovy “alternativní” informace

„U dalších 16 vojáků byl diagnostikován otřes mozku… Do dnešního dne otřes mozku utrpělo 50 amerických vojenských příslušníků,“ prohlásil důstojník. Podle jeho slov z těchto 50 zraněných bylo 31 lidí ošetřeno v Iráku, a ti začali znovu plnit své povinnosti. 18 lidí bylo evakuováno do Německa. Donald Trump původně prohlásil, že v důsledku íránského útoku na základny nebyl nikdo zraněn, později uznal, že byly případy pohmoždění, tvrdil ale, že nejde o vážná zranění. „Zatím je vše dobré. Máme nejsilnější a nejlépe vybavenou armádu na světě, zdaleka,“ reagoval bezprostředně po útoku Trump. Pentagon po útoku postupně zvyšoval počet vojáků, kteří utrpěli zranění. Nejdříve se uvádělo 11 zraněných vojáků a později 34. Nyní je jich tedy údajně už 50.

Vyostření situace na Blízkém východě

Situace na Blízkém východě se vyostřila po útoku amerických vojsk na objekty šíitské skupiny Katáib Hizballáh v Sýrii a Iráku koncem prosince minulého roku. Poté stoupenci tohoto hnutí zahájili útok na americkou diplomatickou misi v Bagdádu, následně USA 3. ledna v Bagdádu při teroristickém útoku zavraždily íránského generála Kásima Sulejmáního. Odvetou Írán 8. ledna raketami ostřeloval irácké základny, na kterých byli dislokováni američtí vojáci. Na pozadí očekávání možných amerických útoků sestřelili íránští vojáci téhož dne omylem ukrajinské dopravní letadlo, při katastrofě zahynulo 176 lidí.

Další raketový útok na americkou ambasádu

Tři rakety dopadly opět večer 26. ledna na území velvyslanectví USA v Bagdádu, jedna z nich zasáhla jídelnu diplomatické mise, oznámila televizní stanice Al-Arabíja s odvoláním na zdroj v iráckých bezpečnostních službách. Televizní stanice Alsumaria později oznámila, že při ostřelování zelené zóny a velvyslanectví USA v Bagdádu raketami bylo zraněno několik lidí. Zelená zóna v Bagdádu, kde se nacházejí vládní úřady a velvyslanectví, bývá periodicky terčem raketových útoků. Podobné incidenty si zpravidla nevyžádají lidské oběti a nezpůsobují velké škody. Světové společenství vyzývá obě strany ke zdrženlivosti.

Aktualizace 31.1.

Počet amerických vojáků, kteří byli zraněni při íránském ostřelování amerických základen v Iráku, se zvýšil na 64, oznámili v Pentagonu. Podle informací vojenského velení mají vojáci otřes mozku. Od okamžiku vydání předchozí zprávy byla tato diagnóza stanovena dalším 14 vojákům. Pentagon po íránském útoku z 8. ledna postupně zvyšoval počet vojáků, kteří utrpěli zranění. Nejdříve se uvádělo 11 zraněných vojáků, později 34 a naposledy to mělo být 50 vojáků. Nyní je jich údajně už 64.

Rudolf Hruboň