Michaela Šojdrová a Marcel Kolaja; Foto: Petr Šmerkl, Flickr / Wikimedia Commons

Michaela Šojdrová a Marcel Kolaja; Foto: Petr Šmerkl, Flickr / Wikimedia Commons

Domácí

BIZÁR: Europoslanci Šojdrová a Kolaja chtějí, aby Brusel zasáhl do volby členů Rady ČT

Europoslanci Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Marcel Kolaja (Piráti) se v uplynulých dnech vyjádřili nesouhlasně k volbě nových členů Rady České televize Hany Lipovské, Pavla Matochy a Luboše Xavera Veselého. Nyní si stěžují v orgánech EU.

Podle Šojdrové vyvolává volba “údiv”

Europoslankyně Michaela Šojdrová zveřejnila ihned po oznámení výsledků volby na svém Twitterovém účtu příspěvek, kde tvrdí: “Na dnešním pracovním jednání koordinátorů kulturního výboru EP @EPCulture se jednalo o podpoře kultury skrze @EITeu . Padlo i téma svobody médií v ČR v souvislosti s volbou nových radních @CzechTV , jejichž volba vyvolává obavy i na úrovni EU.”

Zůstává otázkou, na základě čeho měl být vzbuzen u europoslanců z jiných zemí údiv, když ani jeden z nově zvolených kandidátů není v zahraničí obecně známou osobností. Jedině, pokud byli “barvitě” vylíčeni paní europoslankyní v těch nejhorších barvách.

Kolaja se bojí o “svobodu médií”

Ke své kolegyni se připojil pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který pojal boj za “svobodu médií” jako stranický boj proti hnutí ANO, když napsal: Volba členů Rady ČT v režii ANO byla poslední kapkou. Ve výboru CULT, do kterého spadá nezávislost médií, jsem podnikl kroky, aby odpovědná komisařka přišla vysvětlit, co dělá pro svobodu médií. Jsem zvědavý, jak se k tomu tato komisařka postaví. Je jí Věra Jourová z ANO.”

Bohužel už nevysvětlil, proč má být tato volba údajným ohrožením deklarované svobody médií. Kolaja se však nespokojil pouze s tímto a brzy potom zveřejnil další bojovný tweet: “Nesu dobré zprávy! Na základě mého podnětu se bude výbor dále zabývat situací kolem voleb do Rady ČT. Výbor si vyžádá další informace v této záležitosti nejen od Komise, ale i od Skupiny evropských regulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby (ERGA).”

Má EU rozhodovat o volbě rady ČT?

Rada České televize je ze podle zákona č. 483/1991 Sb. o České televizi zřízena jako národní orgán, který má dohlížet na činnost České televize. Tzn. jeho činnost nemá žádnou souvislost s jakýmikoliv orgány Evropské unie. Rada má dohlížet na činnost ČT nejen z hlediska vyváženosti vysílání, ale také z hlediska ekonomického. Má dohlížet na hospodárné nakládání s veřejnoprávními prostředky, se kterými opět ze zákona Česká televize disponuje. Jelikož se jedná o nemalou částku, konkrétně až 7 miliard korun ročně, měla by Rada skutečně důsledně dohlížet na to, zda jsou tyto prostředky vynakládány hospodárně a zda s nimi není plýtváno. Ale opět, tyto prostředky jsou peníze českých občanů, EU nepřispívá ČT ani korunou. Snahy o zatahování našich vnitřních záležitostí na půdu evropských orgánů tedy nemají žádné opodstatnění.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň