Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sébastien Bertrand / Wikimedia Commons

Zahraniční

BIZÁR: EU se začíná hádat mezi sebou. Je to začátek rozkladu?

Evropská unie se dostává v posledních letech do stále větších problémů. Od špatně řešené ekonomické krize některých států přes neschopnost řešit efektivně koronavirovou epidemii až po snahu trestat “neposlušné” státy.

Evropský parlament žaluje EK

Dalším dokladem postupného rozkladu struktur Evropské unie je žaloba, kterou podal Evropský parlament v pátek u Soudního dvora EU na Evropskou komisi kvůli nečinnosti, protože zatím nezasáhla “proti státům porušujícím principy právního státu.” Podle nových pravidel může komise státům, které “vládu práva” nerespektují, pozastavit čerpání peněz z unijních fondů. Řízení pro porušení vlády práva nyní EK vede s Polskem a Maďarskem. Týkají se údajného porušování pravidel právního státu, “evropských hodnot” i práv sexuálních menšin. K zastavení unijních dotací ale dosud EK nepřistoupila.

Jde o peníze z fondu obnovy

O peníze jde až v první řadě” říká známé přísloví a platí i v tomto případě. Postih Maďarska a Polska za jejich pokusy o záchranu státní suverenity před Bruselem totiž iniciují některé západní země, které tak chtějí dostat z fondu obnovy po koronaviru více peněz na úkor “rebelů” z východní Evropy. Europoslanci odhlasovali usnesení o žalobě na EK už v červnu. Podle nich je potřeba prý “ochránit” bezprecedentní balík více než 1,8 bilionu eur (přes 46 bilionů korun), tvořený sedmiletým unijním rozpočtem a fondem obnovy, před “zneužíváním” v zemích, které prý efektivně nevyšetřují korupci či střet zájmů.

Zpracoval Rudolf Hruboň