Bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS); Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS); Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Domácí

BIZÁR: Bývalý protidrogový koordinátor chce zakládat konopné kluby

Bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) přišel s nápadem tzv. “konopných klubů”, ve kterých budou moci narkomani volně užívat marihuanu. Dokonce zdarma. Vobořil tvrdí, že se má jednat o substituční léčbu. Uvádí se to v článku na serveru Seznam zprávy (viz ZDE).

Legálně provozované “hulírny”

Lepší dohled nad užíváním i samopěstováním konopí pro léčebné účely. To si od zavedení konopných “společenských” klubů slibuje bývalý protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Klub, kde se lidé setkávají, jsou registrovaní a nabízí se jim zde “zdravotní program.” A to hlavní: konzumují konopí. Marihuana se přitom v klubu nemá prodávat. Nápad, který už údajně na několika místech v zahraničí funguje, představil Jindřich Vobořil na prosincovém think-tanku Racionální politiky závislostí – semináři expertů a zastánců legalizace konopí v Praze.

Experiment má začít v Brně

Národní strategie proti závislostem do roku 2027, kterou vláda schválila v půlce loňského května, s konopnými kluby nepočítá. Vobořil proto plánuje myšlenku letos prosadit alespoň v rámci pilotního experimentálního projektu v Brně. S vedením města už podle svých slov jedná. Kluby mají dle Vobořila řešit údajně zejména problémy intenzivních uživatelů konopí.

Marihuana; Foto: Hupu2 / Wikimedia Commons

Pomoc nebo záhuba?

Podle současné národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové má s konopím zkušenost téměř třetina šestnáctiletých a v posledním roce ho užila skoro čtvrtina. Mezi osmnáctiletými marihuanu vyzkoušela více než polovina. I nahodilá prostá intoxikace marihuanou může vyvolávat úzkost a panické stavy. Je známo, že zneužívání marihuany je spojeno se zvýšeným rizikem psychotických příznaků nebo zhoršováním již existující psychotické symptomatologie. To se týká zejména těch, kdo prodělali psychotické onemocnění nebo u nichž se duševní nemoc objevila v rodině.

Během intoxikace se zhoršuje pozornost, paměť a psychomotorický výkon. Chronická intoxikace vede k poškození pozornosti a paměti, které nemusí být zvratné při abstinenci. K závažným rizikům konopných drog patří dopravní nehody. Lidé kteří jsou pod vlivem THC by neměli motorová vozidla řídit, ani kdyby drogu užívali legálně. Mají zpomalený reakční čas, zhoršenou koordinaci a mohou se u nich objevit i poruchy vnímání. Chroničtí uživatelé konopí (50 a více užití během posledních 12 měsíců) jsou statisticky vysoce významně častěji na sociální podpoře, pobírají ji déle a je méně pravděpodobné, že by se bez ní obešli.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň