Sídlo Bezpečnostní informační služby; Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

Sídlo Bezpečnostní informační služby; Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

Domácí

BIS: Výroční zpráva za rok 2018 je dalším útokem na svobodu slova

Bezpečnostní a informační služba ve své výroční zprávě za rok 2018 mimo jiné uvedla, že údajně “nejzávažnější hrozbu pro ústavnost České republiky představovalo šíření dezinformací proruskými aktivisty.”

V hledáčku BIS lidé s jinými názory

“Proruští agenti v posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v Česku a členství země v EU a NATO,” zkonstatovali zpravodajci. Podle nich prý tradiční extremistická scéna jak v levém, tak pravém spektru loni stagnovala, stejně tak projevy anarchistů. Tzv. proruští aktivisté přitom údajně pocházejí z širokého okruhu subjektů bez ohledu na pravolevé dělení a formální postavení. BIS takto tedy označuje v podstatě jakékoliv občany, kteří chtějí diskutovat např. o (ne)smysluplnosti našeho členství v obou organizacích a ostrakizuje tak případnou diskuzi o těchto tématech.

Přátelství k Rusku na závadu

Všechny, kdo chtějí udržovat přátelské vztahy s Ruskem, neváhá BIS označovat za lidi, kteří jsou údajně “ideologicky spřízněni a obdivují režim prezidenta Vladimira Putina či obecně adorují Rusko.” Tyto názory označují zpravodajci BIS za “zavádějící, manipulativní či lživá tvrzení ovlivňující veřejné mínění a vyvolávající a udržující strach a napětí ve společnosti.” To má prý přispívat k “polarizaci a radikalizaci společnosti a podkopávání důvěry obyvatel v principy svobodného demokratického státu.”, dodává BIS ve své zprávě.

Hrad zprávu odmítl

To, že v tuzemsku působí síly cizích států je dle Hradu fakt. „A je úlohou BIS takové agenty odhalovat. Co je absolutně nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. To je útok na svobodu slova,“ prohlásil o BIS ve vyjádření pro server Echo24 Jiří Ovčáček (viz ZDE). Prezident Miloš Zeman českou kontrarozvědku kritizuje dlouhodobě. K jejímu varování před ruskými a čínskými vlivy, především v bezpečnostní kauze Huawei, byl skeptický a zaměstnance informační služby dokonce označil za „čučkaře“. Odmítl také už několikátý návrh vlády na povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do generálské hodnosti.

Rudolf Hruboň