Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil Miloše Zemana na sociální síti

Prezident Miloš Zeman; Foto: Profil Miloše Zemana na sociální síti

Domácí

BIS BY NEMĚLA FÍZLOVAT ústavní činitele, uvedl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman uvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy, že chce brzy zveřejnit další výhrady vůči nyní pověřenému řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi. Naznačil, že se budou týkat nezákonných odposlechů (viz ZDE).

BIS provádí nezákonné odposlechy

„Mám vůči panu Koudelkovi zásadní výhrady a některé z nich jsem dosud veřejně neuváděl. V nejbližších dnech je ale budu publikovat. Naznačím, že Bezpečnostní informační služba by se neměla zabývat některými odposlechy, protože to jí nepřísluší,” prohlásil pro Parlamentní listy prezident. Na otázku, jestli naznačuje, že služba odposlouchávala na některých státních vysokých postech, odpověděl, že „v podstatě ano”. Podrobněji se k tomu chce vyjádřit až v příštích dnech. BIS k obviněním stručně uvedla, že prý vždy postupuje podle zákona a prezidentovo vyjádření dále nechtěla komentovat.

Zpravodajci nemají fízlovat ústavní činitele

„Důležité je, aby BIS skutečně plnila svoji funkci, jakou má definovanou zákonem, takže například aby odhalovala vážnou ekonomickou kriminalitu, a na druhé straně aby nefízlovala ústavní činitele,” uvedl také s tím, že „toto fízlování může vést i k vydíratelnosti některých činitelů”, mezi něž se nepočítá. Koudelkovi skončil pětiletý mandát řádného ředitele BIS v polovině srpna. Jeho setrvání v čele civilní kontrarozvědky se stalo v posledních týdnech jedním z hlavních politických témat. Menšinová vláda ANO a ČSSD nakonec Koudelku řízením služby pověřila do jmenování řádného ředitele, což ponechala na novém kabinetu po volbách.

Zeman kritizuje Koudelku dlouhodobě

Zeman vůči BIS a jejímu šéfovi, kterého přes návrhy kabinetu opakovaně odmítá jmenovat generálem, vystupuje dlouhodobě kriticky. „Ať si vláda vybere kohokoli kromě pana Koudelky,” uvedl prezident. Dodal, že si dokáže představit určitá jména, která by se hodila na post šéfa služby. „Nebylo by zdvořilé vůči nositelům těchto jmen je veřejně uvádět,” zdůraznil. BIS se pod Koudelkovým vedením zaměřila jednostranně na skandalizování zemí, které jsou u nás nepohodlné pravicovým politickým kruhům. Byl také vyznamenán za loajalitu k americké špionážní službě CIA, která má ve světě velmi špatnou pověst.

Zpracoval Rudolf Hruboň