Fotografie mučeného ruského vojáka; Foto: Reprofoto sociální síť

Fotografie mučeného ruského vojáka; Foto: Reprofoto sociální síť

Zahraniční

BILD: Video, na němž ukrajinští vojáci trýzní Rusy, je pravé

Z analýzy, kterou provedli odborníci oslovení německým deníkem Bild, vyplývá, že video, na němž ukrajinští vojáci týrají ruské zajatce, je autentické. Drastické záběry, na nichž Ukrajinci střílejí do nohou spoutané Rusy, se v neděli rychle rozšířily po sociálních sítích.

Analýza potvrdila pravost záběrů

Deník Bild se kvůli potvrzení autenticity nahrávky obrátil na ruskojazyčné experty i na odborníky hovořící ukrajinsky. Potvrdili, že ukrajinští trýznitelé sice mluví rusky, ale se silným ukrajinským přízvukem. BBC s odvoláním na svého experta píše, že přízvuk, s jakým mluví vojáci vyslýchající zajatce, odpovídá tomu, „co se dá očekávat u Ukrajinců mluvících rusky“. Bild ověřil, že se incident stal v Malé Rohani na předměstí Charkova, konkrétně v mlékárně na severu této obce. Také BBC uvádí, že video vzniklo v malorohaňské mlékárně.

Ukrajinci se dopustili válečných zločinů

Malou Rohaň v sobotu dobyly zpět ukrajinské jednotky. Podle místních aktivistů šlo o vojáky z 92. mechanizované brigády a dobrovolníky blízké pluku Azov. Podle deníku Bild vše nasvědčuje tomu, že se příslušníci ukrajinských sil v Malé Rohani dopustili na ruských vojácích válečného zločinu. Jedná se o porušení Ženevských konvencí o zacházení s válečnými zajatci. Uvádí také, že dosud padlo na Ukrajině do zajetí více než 1500 ruských vojáků. Ruská vojenská operace na Ukrajině začala 24. února.

Zpracoval Rudolf Hruboň