Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnik; Foto: Repro BILD

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnik; Foto: Repro BILD

Zahraniční

BILD: Kontroverzní ukrajinský velvyslanec opustí Německo

Kyjevský režim se rozhodl odvolat svého kontroverzního velvyslance v Německu Andreje Melnika a “povýšit” ho do pozice náměstka ministra zahraničí Dmytro Kuleby. Na základě svých zdrojů z diplomatických kruhů to uvádí německý deník Bild (viz ZDE).

Hledá se nový velvyslanec

Velvyslanec „může brzy opustit Německo a vrátit se do Kyjeva,“ uvedl Bild s odkazem na několik zdrojů z ukrajinské metropole. Údajně se hledá nový velvyslanec, který by zastupoval zájmy Kyjeva v Berlíně, uvedl portál s tím, že Ukrajina by mohla tento krok učinit do podzimu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí už údajně požádalo prezidenta Volodymyra Zelenského, aby tento krok zvážil. “Andrey Melnik je v Kyjevě velmi ceněn za jeho práci,” řekl Bildu ukrajinský vládní úředník. Velvyslanec by podle médií mohl získat post náměstka ministra zahraničí.

Nediplomatický diplomat

V Německu je Melnik nechvalně známý především svou útočnou a urážlivou rétorikou. Opakovaně kritizoval Berlín za to, že prý údajně nedělal dost pro to, aby se ukrajinští uprchlíci „cítili vítáni“ a že se zdráhá zásobovat Kyjev zbraněmi, které potřebuje. V květnu osobně urazil kancléře Olafa Scholzeho a označil ho za „uraženou klobásu“ kvůli jeho tehdejšímu odmítnutí návštěvy Kyjeva. V červnu byl nicméně na nátlak Kyjeva donucen se německému kancléři omluvit.

Obdivovatel Stepana Bandery

Naposledy se Melnik ocitl v centru nové kontroverze poté, co opakovaně obhajoval Stepana Banderu – kontroverzního ukrajinského národního hrdinu, který během druhé světové války kolaboroval s nacisty. Velvyslanec zejména trval na tom, že Bandera prý nebyl zapleten do masového vraždění Židů a Poláků. Jeho slova vyvolala ostrou kritiku ze strany Polska i Izraele a donutila ukrajinské ministerstvo zahraničí, aby prohlásilo, že slova velvyslance jsou jeho vlastní a neodrážejí postoj Kyjeva.

Zpracoval Rudolf Hruboň