Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Zahraniční

BIDENOVA MENTÁLNÍ KONDICE zneklidňuje už i jeho spolustraníky

Ve Spojených státech vzrůstají obavy o mentální kondici prezidenta Joe Bidena. Jedenatřicet poslanců Kongresu za Demokratickou stranu proto nejnověji v dopise požaduje, aby prezident USA nadále nebyl jediným, kdo má výhradní právo rozhodnout o nasazení jaderných zbraní.

Spolustraníci žádají kontrasignaci

Demokratičtí zákonodárci v dopise z konce února žádají Bidena, aby zvážil možnost zavedení povinné kontrasignace rozhodnutí o jaderném útoku, a to například podpisem viceprezidenta nebo šéfa Sněmovny reprezentantů. Nyní je šéf Bílého domu z pozice vrchního velitele ozbrojených sil jediným, kdo může povolit použití atomové výzbroje, a to jen na základě svého vlastního rozhodnutí„To dokládá, s jakým znepokojením sledují straničtí přátelé Bidenův zdravotní stav,“ vyvozuje z toho německý týdeník Focus. Podle komentátora Bidenovi přátelé i protivníci nemohou přehlédnout náznaky toho, že hlava státu projevuje slabost nejen tělesnou, ale především mentální.

Mentální i fyzická selhání se množí

Na sociálních sítích se dostalo více než milion zhlédnutí záběrům, jak prezident, kterému je již 78 let, při vystupování po schůdcích k letadlu Air Force One před cestou do Atlanty třikrát zakopne a spadne (viz ZDE). Muž považovaný dlouhá léta ze jednoho z nejlepších řečníků své strany stále častěji zadrhává. Bez chyby se mu daří pouze výstupy, při nichž může použít čtecí zařízení. Během projevu o vakcínách mluvil o viceprezidentce Kamale Harrisové (56) jako o prezidentce. Když chtěl v Houstonu vyjmenovat demokratické poslance, upadl do rozpaků, pletl si jména a nakonec řekl: „Co tady dělám? Ztratil jsem přehled!“

Zpracoval Rudolf Hruboň