Americký prezident Joe Biden; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

BIDEN OBNOVUJE DOKTRÍNU preventivního jaderného úderu

Americký prezident Joe Biden mění názor na použití jaderných zbraní. V souvislostí s vojenskou akcí Ruska na Ukrajině se vrací ke staré americké doktríně, která připouští použití jaderných zbraní vůči neposlušným zemím jako první. Uvádí to ve svém článku americký deník The Wall Street Journal (viz ZDE).

Sliby, chyby

Joe Biden během své prezidentské kampaně sliboval, že bude usilovat o politiku, kde by použití jaderných zbraní mohlo být přípustné pouze pro odstrašení nebo jako odpověď na nepřátelský jaderný útok. Od tohoto slibu nyní upouští. Vrátil se k dlouhodobé americké strategii, podle níž je možné použít nukleární arzenál také k odvrácení hrozby způsobené konvenčními a nejadernými zbraněmi. Biden nyní vzhledem ke stále trvající ruské vojenské operaci na Ukrajině, tento týden přeformuloval své postoje k jaderným zbraním. Řekl, že základní úlohou amerického jaderného arzenálu bude odvrácení jaderného útoku.

Možnost jaderné agrese

Touto formulací si tak Biden podle amerických úředníků ponechal otevřenou možnost, že by americké jaderné zbraně mohly být použity v nějakých jiných extrémních okolnostech i pro odstrašení nepřátelských tradičních, biologických, chemických a případně i kybernetických útoků. Toto Bidenovo rozhodnutí přichází v době, kdy upevňuje západní spojenectví se svými evropskými kolegy. Někteří představitelé Bidenovy administrativy ale tvrdí, že se prý nejedná o Bidenovu změnu názoru a není to v rozporu s jeho údajným cílem snížit závislost USA na jaderných zbraních, ale jedná se prý pouze o upevnění podpory spojencům v době, kdy Rusko válčí na Ukrajině.

Ve vleku republikánů

Už v lednu Bidena vyzývali republikáni James Inhofe a Mike Rogers, aby se nevzdával amerického jaderného systému. Podle nich totiž již více než 70 let prý brání velkým válkám a využívání jaderných zbraní. Oproti tomu několik demokratů vyzývalo Bidena, aby minimalizoval roli jaderných zbraní, a aby stanovil, že USA jaderné zbraně nikdy nepoužijí v konfliktu jako první. Americká administrativa se tak teď bude zabývat přezkumem americké jaderné strategie ve směru návratu k agresivní útočné doktríně Spojených států vůči komukoliv, kdo si dovolí nesouhlasit s americkou světovou hegemonií. Na USA závislé země budou této agresivní politice dělat stafáž.

Zpracoval Rudolf Hruboň