Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Zahraniční

BIDEN CHCE BOJKOTOVAT olympiádu v Číně. Jeho syn přitom s Číňany podnikal

Administrativa Joea Bidena tento týden oznámí, že nadcházející zimní olympiády v Pekingu se nezúčastní žádní představitelé vlády Spojených států. Očekává to několik nejmenovaných zdrojů televize CNN, která v neděli o věci informovala na svém webu.

Politický bojkot

Prezident Biden minulý měsíc uvedl, že diplomatický bojkot pekingských her zvažuje. Učinil tak krátce poté, co komentátor deníku The Washington Post Josh Rogin napsal o očekávaném oznámení tohoto kroku ze strany Bílého domu. Podle Roginových zdrojů Biden obdržel „formální doporučení“, aby na olympiádu nejeli žádní političtí zástupci USA, přičemž schválení tohoto doporučení se očekávalo do konce listopadu. Nyní CNN uvádí, že by potvrzení mohlo přijít tento týden, kdy bude mimo jiné Biden hostit „summit pro demokracii“ s lídry více než 100 zemí z celého světa. Údajně se nepředpokládá, že by Washington oznámil „plný bojkot“ her, američtí sportovci se jich tak budou moci zúčastnit.

Syn podnikal s Číňany

Bidenův kontroverzní syn Hunter Biden přitom v roce 2013 založil s Číňany investiční firmu Bohai Harvest RST, která koupila největší světový důl na kobalt, který je strategickou surovinou potřebnou mimo jiné při výrobě baterií elektromobilů. Kromě toho je kobalt nutný pro výrobu tryskových motorů či magnetů, takže ho USA v roce 2018 daly na seznam surovin „strategického a kritického významu pro národní bezpečnost země“Biden se dvěma dalšími Američany, s nimiž byli i ve správní radě, měli dohromady třicet procent. Zbytek měli Číňané, většinou státem kontrolované instituce. Bohai Harvest se tak stala načas spoluvlastníkem dolu v Kongu. Svůj podíl následně prodala v roce 2019 státní firmě China Molybdenum.

Zpracoval Rudolf Hruboň