Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ekonomika

BEZZUBÉ SANKCE: Ruskou ropu vozí řečtí rejdaři

Zákaz vstupu ruských lodí do evropských přístavů uvalený EU v rámci pátého balíčku sankcí zatím nemá dopad na ruský export ropy. Moskvě se daří stabilizovat export ropy na předchozí úrovni, a to především s pomocí řeckých rejdařů, jak uvádí německý list Welt am Sonntag (viz ZDE).

Řecko přepravuje již třetinu ruské ropy

Podle údajů pojišťovny Lloyd’s v průběhu dubna vyplulo z ruských ropných přístavů Primorsk, Novorossijsk, Usť-Luga a Petrohrad 190 tankerů s ropou, a 76 z nich plulo pod řeckou vlajkou. Řekové oproti předchozímu roku téměř ztrojnásobili svůj podíl na ruské přepravě ropy, píše německý list. Řecko má se 716 loděmi největší flotilu tankerů na světě. Od začátku války na Ukrajině Rusko vyvezlo v průměru 4,5 milionu barelů ropy denně v hodnotě 509 milionů dolarů, uvádí zpráva Lloyd’s. To se blíží úrovni před ruskou invazí na Ukrajinu.

Rusko se přeorientovává na Dálný východ

Dodávky ruské ropy nyní stále častěji směřují do Indie a na Dálný východ, kam je Rusové často prodávají se slevou. Jen za prvních asi šest týdnů války dovezla Indie z Ruska 13 milionů barelů ropy, což je stejně jako za celý loňský rok. V minulých dnech předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhla šestý sankční balíček, který má během šesti měsíců zastavit veškerý dovoz ropy z Ruska tankery nebo ropovodem do EU. Zástupce Řecka vyjádřil ve středu na jednání velvyslanců členských zemí EU v Bruselu k ropnému embargu výhrady.

Zpracoval Rudolf Hruboň