Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

BEZPRÁVÍ: Za odpor proti Macronovi tvrdé postihy – 7500 Žlutých vest skončilo ve vazbě

Od začátku protestů Žlutých vest proti prezidentu Emmanuelu Macronovi už bylo zadrženo zhruba 8400 lidí, přičemž 7500 jich následně putovalo do vazby. Oznámil to dnes francouzský ministr vnitra Christophe Castaner.

Brutalita bezpečnostních složek stoupá

Režimu prezidenta Macrona se i přes stále brutálnější zásahy bezpečnostních složek a stoupající počet zatčených demonstrantů nedaří protesty potlačit. Většina Francouzů mu už nevěří, že chce skutečně něco změnit na své dosavadní politice zaměřené na podporu bohatých a zhoršování životních podmínek pro sociálně slabé občany.

Přes dva tisíce zraněných

Od začátku protestů ministerstvo vnitra evidovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a tisícovky policistů, a to včetně 31 vážných zranění. Ta byla ve 13 případech způsobena zásahem gumového projektilu do hlavy, v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, připomněl Le Parisien.

Lidé při protestech přicházejí o oči a ruce

Realita ovšem může být horší, než uvádí úřední údaje. Novinář David Dufresne specializující se na policejní problematiku se podle listu dopočítal 308 případů zranění gumovými projektily. Z toho 108 lidí utrpělo zásahy do hlavy a 15 lidí přišlo o oko. Minulý týden přišel jeden demonstrant o ruku, když mu v ruce vybuchl policejní granát (viz ZDE).

-rh-