Riskantní předjíždění českého kamionu v Německu; Reprofoto: YouTube.com

Riskantní předjíždění českého kamionu v Německu; Reprofoto: YouTube.com

Domácí

BEZPRÁVÍ pokračuje. S českým řidičem kamionu je zacházeno jako s těžkým zločincem

Bizarní případ nepřiměřeného postihu českého řidiče kamionu, který spáchal v Německu dopravní přestupek, bohužel pokračuje. Na základě evropského zatykače byl zadržen a v poutech předveden před český soud, který rozhodl o jeho vazbě. Bude pravděpodobně vydán do Německa, kde je mu vyhrožováno až doživotním trestem vězení.

Odsouzeníhodný čin

Český řidič kamionu, který se dopustil v Německu závažného porušení dopravních předpisů a ohrožení jiných účastníků silničního provozu, si jistě zaslouží spravedlivý trest. Na základě medializace případu přišel o práci a hrozí mu další postihy. Jistě bude v pořádku a nikdo nebude protestovat, když přijde na nějakou dobu o řidičský průkaz a popř. bude muset zaplatit pokutu.

Německá reakce je přehnaná

Německá reakce je ale přehnaná. Při incidentu se nakonec naštěstí nikomu nic nestalo. V té souvislosti je namístě otázka, jak by německé úřady reagovaly v případě, pokud by došlo k nehodě, při které by např. zahynuli lidé. Obvinili by řidiče z vraždy? I právní laik cítí, že tu něco není v pořádku. Buďto je obvinění dílem aktivního úředníka “blbce” a nebo je to záměr, součást dlouhodobějšího plánu, jak prezentovat české řidiče (resp. řidiče z tzv. východních zemí EU) jako “piráty silnic” ohrožující bezpečnost silničního provozu na německých (resp. potažmo západoevropských) silnicích.

Německem obviněný český řidič kamionu je přiváděn v poutech(!) k soudu; Reprofoto: TN.cz

Němci otáčejícím se s autobusem na české dálnici hrozí jen směšný postih

V této souvislosti se nabízí srovnání se srovnatelně závažným incidentem, který spáchal ale pro změnu německý řidič autobusu společnosti FlixBus na naší dálnici D8, když se otáčel do protisměru před výjezdem z dálničního tunelu. Pokud by v tu dobu vyjelo z protisměru nějaké vozidlo, došlo by k závažné nehodě. Řidič byl sice údajně dle tvrzení firmy FlixBus již propuštěn, jinak mu ale hrozí ze strany našich orgánů pouze směšný postih: “Pět až deset tisíc korun, případně zákaz činnosti až na jeden rok a sedm bodů do evidenční karty řidiče”, uvedla česká policejní mluvčí.

Německý autobus otáčející se do protisměru na dálnici D8; Foto: Policie ČR

Boj proti řidičům z Východu

Již delší dobu bojují některé západní státy, mezi nimi zejména Německo, proti údajně nekalé konkurenci profesionálních řidičů z východních zemí Evropské unie. Němečtí dopravci tvrdili, že řidiči z Východu měli výhodu v podobě nižších mezd a proto si na půdě EU prosadili opatření, na základě kterého musí nyní dopravci platit řidičům odměnu odpovídající minimální mzdě řidičů v zemi, kde se právě pohybují, resp. kde právě pracují. I tak ale nejsou Němci spokojeni a rádi využijí každou příležitost, aby dehonestovali východní přepravce. Prezentace řidičů z Východu jako nezodpovědných a nebezpečných je v tomto kontextu ideální jako argument při prosazování požadavků německých přepravců před německou veřejností a ovlivňování veřejného mínění.

Rudolf Hruboň