Škoda Kodiaq GT; Foto: Škoda Auto

Škoda Kodiaq GT; Foto: Škoda Auto

Zahraniční

BĚLORUSKO zakázalo dovoz výrobků Škody Auto. Kvůli mistrovství světa v ledním hokeji

Bělorusko zakázalo dovoz výrobků automobilky Škoda Auto, německé firmy Liqui Moly, která nabízí motorové oleje, společnosti Beiersdorf, vlastníka řady kosmetických značek včetně Nivey, a řady dalších západních firem. Informuje o tom zpravodajská agentura Belta (viz ZDE).

Nepřátelské kroky vůči Bělorusku

Vláda krok vysvětlila potřebou zabezpečit národní zájmy a uvedla, že kabinet přikročil k rozhodnutí s přihlédnutím k nepřátelským krokům vůči běloruskému národu. Škoda Auto totiž v lednu oznámila, že nebude sponzorovat mistrovství světa v ledním hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera tehdy ČTK sdělil, že pro automobilku je prý důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. Podporovat mistrovství v Bělorusku odmítly i firma Liqui Moly, výrobce kosmetiky Nivea a další firmy, informoval server Meduza.

Zakázané zboží bude vráceno zpět

V případě, že bude při dovozu do Běloruska zjištěno zakázané zboží, bude podléhat zpětnému vývozu z území země. V případě, že bude na maloobchodních prodejnách, trzích, výstavách, veletrzích, v online obchodech a na internetu identifikováno zakázané zboží, bude osobám zapojeným do tohoto obchodu vydán příkaz k zákazu jejich prodeje. Toto usnesení se nevztahuje na zboží dovážené občany do Běloruska pro osobní potřebu, vozidla uvedená v usnesení, která jsou registrována v členských státech Euroasijské hospodářské unie, a také vozidla dočasně dovezená na celní území Euroasijské hospodářské unie.

Zpracoval Rudolf Hruboň