Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Repro YouTube.com

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Repro YouTube.com

Zahraniční

BĚLORUSKO: USA chtějí získat na svou stranu tradičního ruského spojence

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo navštívil Bělorusko, kde se setkal s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Pompeo v rámci jednání mimo jiné uvedl, že americké společnosti jsou připraveny plně uspokojit ropné potřeby Běloruska.

USA lákají Bělorusko

„Spojené státy chtějí pomoci Bělorusku vytvořit svůj vlastní suverénní stát. Naši výrobci energetických zdrojů jsou připraveni vám poskytnout potřebnou ropu na sto procent za konkurenceschopné ceny,“ řekl novinářům v Minsku. Ministr připomněl, že USA jsou největším výrobcem energetických zdrojů na světě. „A vše, co potřebujete, je kontaktovat nás,dodal. Současně, když hovořil o hospodářské spolupráci, Pompeo poznamenal, že je nutné překonat některé překážky, aby bylo pro americké podniky snazší vstoupit na běloruský trh„Vstup do Mezinárodní obchodní organizace a aktivnější rozvoj soukromého sektoru pomůže Bělorusku odhalit jeho obchodní potenciál,“ uvedl ministr. Jak uvedli na americkém ministerstvu zahraničí, účelem cesty je údajně touha zdůraznit odhodlanost USA „suverénnímu, nezávislému, stabilnímu a prosperujícímu Bělorusku a potvrdit touhu normalizovat bilaterální vztahy.

Problém s ropou

Nyní Minsk nakupuje pouze ruskou ropu, vyjednávání o nových smlouvách jsou však obtížná. Strany se nemohou dohodnout kvůli neochotě běloruských rafinérií zaplatit tržní cenu, zatímco dodávky z Ruska za podmínek roku 2019 budou levnější než ostatní o nejméně 1,6 miliardy dolarů s ročním objemem 24 milionů tun. Vzhledem k chybějícím smlouvám přestalo od 1. ledna Rusko dodávat ropu do obou běloruských rafinérií a Minsk pozastavil vývoz ropných produktů. O několik dní později byly dodávky částečně obnoveny, ale strany dohody nedosáhly. Na tomto pozadí Lukašenko opakovaně prohlašoval, že Bělorusko aktivně hledá alternativní zdroje dodávek. Zejména minulý týden hovořil o jednáních se Spojenými státy, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Bylo také uvedeno, že Bělorusko již obdrželo první dávku ropy z Norska. Lukašenko současně zdůraznil, že Minsk neodmítá ruskou ropu, ale tímto způsobem prý diverzifikuje zásoby.

Návrat velvyslanců

Podle ministra zahraničí Vladimira Makeje je návštěva Pompea v Minsku „jasným důkazem o zintenzivnění bělorusko-americké interakce a jeho účelem je poskytnout významný impuls procesu progresivní normalizace bilaterálních vztahů. Jak poznamenal Makej, strany dospěly k závěru, že v řadě oblastí se přístupy a zájmy shodují nebo se překrývají, a byla zaznamenána politická vůle Minsku a Washingtonu dále rozvíjet vztahy„Bude to usnadněno návratem velvyslanců do hlavních měst obou zemí po dvanáctileté přestávce. Běloruská strana uvítala podporu suverenity a nezávislosti Běloruska vyjádřené Spojenými státy,“ uvedl šéf ministerstva zahraničí. Podle něj byl během rozhovorů zaznamenán významný a dosud „nevyužitý potenciál“ dvoustranné hospodářské a investiční spolupráce.

Spolupráce s NATO

Během daného setkání byly projednány také vyhlídky na spolupráci mezi Běloruskem a blokem NATO. V říjnu loňského roku uvedl běloruský náměstek ministra zahraničí Andrej Dapkjunas, že země je připravena na “konstruktivní dialog” a spolupráci s NATO na vzájemně respektujícím a rovnocenném základě. Rovněž zdůraznil postupný trend zlepšování vztahů mezi Běloruskem a NATO. Mezitím Minsk vyjádřil znepokojení nad aktivizací NATO a Spojených států na jeho hranicích, i když Andrej Ravkov, který v té době vedl ministerstvo obrany, prohlásil, že Bělorusko to nevidí jako přímou vojenskou hrozbu. Začátkem prosince generální štáb běloruských ozbrojených sil oznámil, že Minsk je připraven na cvičení s NATO údajně za podmínky, že Aliance pochopí strategické partnerství republiky s Ruskou federací.

Rudolf Hruboň