Běloruský prezident Alexander Lukašenko se obává vojenského zásahu do událostí v zemi ze strany Severoatlantické aliance a proto nařídil okamžitý přesun armády k západní hranici s Polskem a Litvou. Jednotky NATO jsou totiž vzdálené jen 15 km od hranic.
Rusko přislíbilo pomoc
Prezident Alexandr Lukašenko hovoří o vnější agresi a tento víkend se obrátil s žádostí o pomoc na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten ji – v případě, že bude potřeba – v sobotu i v neděli Lukašenkovi po telefonu slíbil. Měla by být poskytnuta na základě uzavřených svazových smluv a smlouvy o kolektivní bezpečnosti. “Ruská strana potvrdila, že je připravena poskytnout nutnou podporu při řešení vzniklých problémů na základě Smlouvy o vytvoření Svazového státu a – v případě nutnosti – také v rámci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti,” uvedlo podle agentury TASS tiskové oddělení Kremlu.
Pokus o státní převrat
Běloruská opozice neuznala výsledky prezidentských voleb, které se konaly před týdnem a ve kterých opět zvítězila stávající hlava státu Alexander Lukašenko. Označila je za zfalšované bez toho, že by předložila jakýkoliv důkaz. Za podpory západních tajných služeb svolali organizátoři protestující do ulic a snaží se demonstracemi o destabilizaci situace v zemi s cílem státního převratu a instalace prozápadní loutkové vlády. Jedná se o již vyzkoušený scénář tzv. “barevných revolucí,” které proběhly v Gruzii a Ukrajině. Do vnitřních záležitostí Běloruska se snaží vměšovat západní státy, když hrozí sankcemi a vyvíjejí tlak na Lukašenka, aby dobrovolně rezignoval.
Rudolf Hruboň