Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

BĚLORUSKO: Putin přislíbil pomoc Lukašenkovi v zajištění bezpečnosti země

Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil Bělorusku pomoc se zajištěním bezpečnosti země, bude-li o to požádán. Podle běloruské agentury Belta to v sobotu uvedl běloruský prezident Alexander Lukašenko (viz ZDE). Ten s Putinem hovořil v sobotu po telefonu.

Vojenská cvičení v Polsku a Litvě

Lukašenko rovněž řekl, že jej znepokojují vojenská cvičení v sousedních zemích Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení. Lukašenko neupřesnil, jakou pomoc by Moskva Minsku konkrétně poskytla. Řekl však, že obě země mají dohodu o vojenské spolupráci v rámci smlouvy o Svazovém státu Ruska a Běloruska, kterou uzavřely před 20 lety„Toto jsou momenty, na něž se tato dohoda vztahuje,” řekl Lukašenko při poradě na ministerstvu obrany.

Země nepotřebuje vnější mediátory

Lukašenko zároveň prohlásil, že země nepotřebuje žádné vnější mediátory. Do této pozice se přitom již dříve nabídlo Polsko či pobaltské státy. Prohlášení Lukašenko učinil jen několik hodin poté, co s Putinem telefonoval ohledně situace ve své zemi, kterou již týden zmítají protesty proti výsledkům prezidentských voleb. Záměr obrátit se na ruského prezidenta Lukašenko vysvětlil tím, že dění v Bělorusku se podle něho týká celého postsovětského prostoru a představuje nebezpečí přesahující hranice jedné země. Lukašenko vyjádřil obavy před vnější agresí.

Rudolf Hruboň