Ilustrační foto: Sputnik / Viktor Tolochko

Ilustrační foto: Sputnik / Viktor Tolochko

Nezařazené

BĚLORUSKO: Při demonstraci v Brestu zadrželi opilého demonstranta se sekerou

Na nepovolených protestech v běloruském Minsku došlo k zatýkání účastníků akce. Agentuře RIA Novosti to uvedla policejní mluvčí hlavního města Běloruska Natalja Ganusevičová. Kromě toho došlo také k incidentu v Brestu, kde policisté zadrželi muže se sekerou.

Nepovolené demonstrace

„Několik lidí bylo zadrženo kvůli účasti na nezákonných akcích. Všechny protiprávní akce budou zastaveny,“ uvedla mluvčí. Ganusevičová rovněž připomněla, že z účasti na nepovolených masových akcích bude vyvozena odpovědnost. K účasti na nepovolených demonstracích v sobotu 27.3. vyzývali vůdci prozápadní opozice na sociální síti Telegram. Vedoucí vyšetřovacího výboru pro Minsk Sergej Pasko uvedl, že na základě těchto výzev bylo zahájeno trestní řízení a že účastníci akcí budou přivedeni k odpovědnosti.

Incident v Brestu

V Brestu policisté zadrželi opilého demonstranta se sekerou v batohu. Uvedla to tisková služba ministerstva vnitra republiky. „Policie dnes odpoledne na ulici Sovětskaja zastavila pětatřicetiletého rezidenta regionálního centra s bílo-červeno-bílou vlajkou (tradiční vlajka opozice, pozn. red.). Dotyčný měl v batohu alkohol, sekeru a obinadlo,“ uvedla tisková služba na svém účtu na Telegramu. „Dle výsledků lékařské prohlídky byl muž v podnapilém stavu a měl dva a půl promile,“ uvádí se dále ve zprávě. Podle daného prohlášení byl muž umístěn do vazby. „Jednání obyvatele Brestu bude právně posouzeno. Dotyčný byl již dříve opakovaně stíhán za správní delikty a souzen za krádež,“ uvádí se dále ve zprávě.

Protesty po prezidentských volbách

V Bělorusku probíhají protesty již od srpna minulého roku, kdy v prezidentských volbách již pošesté zvítězil Alexandr Lukašenko. Podle údajů Ústřední volební komise získal 80 procent voličských hlasů. Poté se v zemi začaly konat protesty opozice, která se domnívá, že ve volbách zvítězila šéfka běloruské opozice Světlana Tichanovská. Po volbách uvalila Evropská unie, Velká Británie, USA a Kanada na řadu běloruských úředníků a podniků sankce. Po minulých protestech bylo proti řadě opozičních předáků zahájeno trestní řízení za výzvy k převzetí moci, k vytvoření extremistického uskupení či spiknutí za účelem převzetí státní moci protiústavní cestou. Opozice má v plánu, že pouliční protesty obnoví na jaře.

Zpracoval Rudolf Hruboň