Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Ruská prezidentská kancelář / Wikimedia Commons

Zahraniční

BĚLORUSKO POSILUJE SPOLUPRÁCI s Ruskem ve vojenské oblasti

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že se s Ruskem dohodl na rozvinutí společného regionálního uskupení vojsk. Podle agentury Reuters to zdůvodnil zhoršováním napětí na západních hranicích (viz ZDE).

Reakce na útok na Krymský most

Lukašenko na poradě uvedl, že na neformálním summitu bývalých sovětských republik v Petrohradu jednal mezi čtyřma očima s Putinem. „V souvislosti s vyhrocením situace na západních hranicích svazového soustátí jsme se domluvili na rozvinutí regionálního uskupení Ruské federace a Běloruské republiky,“ uvedl. „Když ohrožení dosahuje nynější úrovně, spouštíme fungování uskupení svazového soustátí. Základem toho uskupení je armáda, ozbrojené síly Běloruska,“ dodal. Armáda Běloruska se začala dávat do pohybu před dvěma dny v reakci na výbuchy na Kerčském mostě, který spojuje poloostrov Krym s ruskou pevninou.

Nebezpečí útoku NATO

Vojenské a politické velení NATO proto podle Lukašenka přímo zvažuje agresi proti Bělorusku, včetně zasazení jaderného úderu. „Pro nás to není novinka. Dávno jsem varoval, že jejich cíl nespočívá v tom, abychom nebojovali na straně Ruska na Ukrajině, ale hlavním cílem odedávna zůstává vtáhnout nás do války a vypořádat se zároveň s Ruskem a Běloruskem,“ řekl Lukašenko. Na pondělní poradě Lukašenko dále uvedl, že je nutné se domluvit, co je nutné podniknout pro posílení bezpečnosti státu s přihlédnutím k rychle měnící se situaci.

Ochrana hranic s Ukrajinou

Lukašenko v pondělí také oznámil, že nařídil rozmístit vojáky s ruskými silami poblíž Ukrajiny v reakci na to, co je jasnou hrozbou pro Bělorusko ze strany Kyjeva a jeho podporovatelů na Západě. “Připravovali jsme se na to desítky let. Pokud to bude nutné, odpovíme,” řekl Lukašenko a dodal, že o situaci hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na setkání v Petrohradu. “Moje odpověď je jednoduchá: Řekněte prezidentovi Ukrajiny a ostatním šílencům: pokud se dotknou jednoho metru našeho území, bude jim Krymský most připadat jako procházka růžovým sadem.”

Zpracoval Rudolf Hruboň