Běloruský prezident Alexander Lukašenko v sobotu slavnostně zahájil provoz první jaderné elektrárny v zemi. Elektrárnu postavila ruská státní firma Rosatom a financovala ji Moskva prostřednictvím úvěru ve výši deset miliard dolarů (223,8 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.
Úspěch běloruské ekonomiky
„Zdá se to být tak všední, jako když se postaví metro. Je to ale historický okamžik – země se stává jadernou mocností,“ citovala Lukašenka státní tisková agentura BelTA. Elektrárna se nachází blízko města Astravec, téměř 50 kilometrů od hlavního města Litvy Vilnius. Bělorusko začalo pouštět elektřinu z elektrárny do sítě na počátku tohoto týdne. Lukašenko již v pátek při slavnostním otevření třetí trasy minského metra prohlásil, že Bělorusko potřebuje ještě jednu jadernou elektrárnu, pokud se chce zbavit energetické závislosti na uhlí, ropě či plynu. Podle něj spuštění té první „je štěstí, je to dárek“.
Části elektrárny dodaly české firmy
Elektrárna má dva reaktory, každý o výkonu 1200 megawattů. Druhý reaktor by měl být připojen k síti v roce 2022. Část zařízení dodaly české firmy, mimo jiné armatury, čerpadla nebo potrubí. Spuštění přichází v době, kdy v Bělorusku stále ještě probíhají slábnoucí protesty a stávky. Ty vyvolaly na začátku srpna prezidentské volby, které opozice považuje za zfalšované, i když nepředložila dosud žádné konkrétní důkazy. Lukašenko, který je prezidentem od roku 1994, obvinění odmítá, stejně jako výzvy opozice k odstoupení. Podporu prezidentovi vyjadřuje Rusko, které je spojencem Běloruska. Naopak západní státy podporují běloruskou opozici a vůči Bělorusku zavádí sankce.
Zpracoval Rudolf Hruboň