Běloruská aktivistka Svjatlana Cichanouská; Foto: Serge Serebro , Vitebsk Populární zprávy / Wikimedia Commons

Běloruská aktivistka Svjatlana Cichanouská; Foto: Serge Serebro , Vitebsk Populární zprávy / Wikimedia Commons

Zahraniční

BĚLORUSKO: Cichanouská touží po moci. Požádala Západ o pomoc

Vůdkyně běloruské opozice a neúspěšná prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská vyzvala politické lídry Západu, aby neuznali výsledky prezidentských voleb z 9. srpna a podpořili ji ve snaze o převzetí moci v Bělorusku.

Údajně zfalšované volby

Z exilu v Litvě, kam se uchýlila prý pod nátlakem běloruských úřadů, apelovala, aby Evropa neuznala údajně „zfalšované volby“. Prezident Alexander Lukašenko podle ní prý ztratil veškerou legitimitu v očích běloruského lidu i světa. Uvedla také, že chce uspořádání nových voleb pod mezinárodním dohledem. Nedávné prezidentské volby podle volební komise opět vyhrál prezident Alexander Lukašenko, který vládne bývalé sovětské republice od roku 1994. Výsledky voleb ale odmítla uznat opozice v čele s poraženou prezidentskou kandidátkou Svjatlanou Cichanouskou. Ta požádala o přepočítání hlasů a následně uprchla do Litvy. Opozice ale žádné důkazy o falšování voleb dosud nepředložila.

Putin varoval, ať se Západ drží zpátky

Ruský prezident Vladimir Putin, který nabídl Lukašenkovi v rámci spojenecké smlouvy mezi Ruskem a Běloruskem vojenskou pomoc, v úterý hovořil o situaci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a Charlesem Michelem, který předsedá summitům EU. Varoval je před cizím vměšováním do záležitostí Běloruska, které je blízkým spojencem Moskvy, dodala agentura Reuters. Běloruský prezident Alexander Lukašenko se obává vojenského zásahu do událostí v zemi ze strany Severoatlantické aliance a proto nařídil okamžitý přesun armády k západní hranici s Polskem a Litvou. Jednotky NATO jsou totiž vzdálené jen 15 km od hranic Běloruska.

Rudolf Hruboň