Běloruská aktivistka Svjatlana Cichanouská; Foto: Serge Serebro , Vitebsk Populární zprávy / Wikimedia Commons

Běloruská aktivistka Svjatlana Cichanouská; Foto: Serge Serebro , Vitebsk Populární zprávy / Wikimedia Commons

Zahraniční

BĚLORUSKO: Cichanouská se sešla s náměstkem amerického ministra zahraničí

Běloruská prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská, která se aktuálně nachází v Litvě, na pondělní schůzce s náměstkem ministra zahraničí USA Stephenem Biganem oznámila, že je prý připravena politickou krizi v republice řešit dialogem o předání moci.

Cichanouská chce svrhnout Lukašenka z exilu

Svjatlana Cichanouská po prezidentských volbách v Bělorusku společně s hlavou svého předvolebního štábu Marií Morozovou odjela do Litvy. Cichanouská iniciovala vytvoření tzv. koordinační rady na předání moci. Generální prokuratura Běloruska v souvislosti s vytvořením koordinační rady zahájila trestní řízení na základě paragrafu, který stanovuje až pět let odnětí svobody. Jak v prokuratuře oznámili, činnost rady je zaměřena na převzetí moci a poškození národní bezpečnosti Běloruska. Opoziční rada tvrdí, že všechny vytyčené cíle a způsoby jsou prý zákonné a odpovídají ústavě republiky.

Situace v Bělorusku

V Bělorusku začaly masivní opoziční protesty 9. srpna po prezidentských volbách, které podle údajů Ústřední volební komise již pošesté vyhrál současný běloruský prezident Alexandr Lukašenko, když získal 80,1 % hlasů. Opozice se domnívá, že ve volbách zvítězila Svjatlana Cichanouská, nikoliv Lukašenko. Pro svá tvrzení ale nepředložila žádné důkazy. V prvních dnech byly akce potlačovány bezpečnostními silami. Poté bezpečnostní orgány přestaly rozhánět mítinky a používat sílu. Podle oficiálních údajů bylo v prvních dnech zadrženo více než 6,7 tisíc lidí. V prvních dnech byly akce potlačovány bezpečnostními silami, poté bezpečnostní orgány přestaly rozhánět mítinky a používat sílu.

Rudolf Hruboň