Běloruská aktivistka Svjatlana Cichanouská; Foto: Serge Serebro , Vitebsk Populární zprávy / Wikimedia Commons

Běloruská aktivistka Svjatlana Cichanouská; Foto: Serge Serebro , Vitebsk Populární zprávy / Wikimedia Commons

Zahraniční

BĚLORUSKO: Cichanouská se sešla s evropskými lídry. Domlouvali strategii převratu

“Tiskové oddělení” aktivistky a neúspěšné běloruské prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské informovalo o jejím jednání se sedmi lídry evropských zemí. Cílem jednání byla spolupráce a podpora Cichanouské při prozápadním převratu v Bělorusku.

Neúspěšná kandidátka

Prezidentské volby se v Bělorusku konaly 9. srpna a opět v nich zvítězil běloruský lídr Alexander Lukašenko. Podle Ústřední volební komise získal 80,1 % hlasů. Opozice výsledky voleb neuznává a uvádí, že vyhrála Cichanouská. Žádné důkazy ale nepředložila. Samotná bývalá kandidátka po oficiální porážce uprchla do Litvy. „Absolvovala osobně i telefonicky deset jednání s ministry zahraničí různých zemí od Francie po Kanadu, sedm jednání s lídry – prezidenty a premiéry – evropských zemí od Irska po Polsko, včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové,“ uvádí se v prohlášení “tiskového oddělení” Cichanouské. Aktivistka měla dále absolvovat množství schůzek s velvyslanci, poslanci Evropského parlamentu a poslanci různých zemí a vystoupila také v Evropském parlamentu.

Nepokoje v Bělorusku

Kvůli výsledkům prezidentských voleb propukly v zemi nepokoje. Demonstranti každý večer vycházejí do ulic na neschválené protestní akce. V hlavním městě protestující staví barikády a odmítají se rozejít. Při rozhánění nepovolených demonstrací jsou policisté nuceni používat vodní děla, slzný plyn, zábleskové granáty a gumové projektily. Několik demonstrantů zahynulo, mnoho lidí včetně příslušníků bezpečnostních složek bylo hospitalizováno. EU oznámila, že neuznává výsledky voleb a zavede sankce. Ruský prezident Vladimir Putin naopak gratuloval Lukašenkovi k vítězství. Putin a německá kancléřka Merkelová si během telefonátu vyměnili názory na dění v Bělorusku. Ruská strana označila za nepřijatelné jakékoliv pokusy o zasahování zvenčí do vnitřních záležitostí republiky, které vedou k další eskalaci krize.

Rudolf Hruboň