Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Estonské předsednictví EU2017EE / Wikimedia Commons

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Estonské předsednictví EU2017EE / Wikimedia Commons

Zahraniční

AROGANCE: Během protestů ve Francii Macron s médii mluvil o renovaci svého paláce

Několik dní po začátku demonstrací Žlutých vest si francouzský prezident Emmanuel Macron pozval novináře z Le Monde, aby s nimi mluvil o renovacích svého paláce (viz ZDE). Macron novináře přijal 22.listopadu, tedy 5 dní po zahájení největších demonstrací ve Francii za 50 let.

Investice za 600 tisíc eur

Podle médií Emmanuel a Brigitte Macronovi přijali novináře, aby “pochválili renovační práce ve Festivalové síni Elysejského paláce”, která se má stát prostorem pro rozhovory. Prezident osobně dohlíží na projekt, který stojí asi 600 tisíc eur (cca 15,5 milionů korun) a jen polovina této částky padne na koberec. “Jsme v době, kdy náš národ musí investovat,” měl říct Macron novinám. “Elysejský palác je výstavní skříní Francie a neinvestovalo se do něj léta”, doplnil Macron.

Blíží se Macronův konec?

Tato Macronova “investice” u Francouzů při probíhajících protestech jistě příliš nadšení nevyvolá. Jeho popularita mezitím klesla na 18 procent a stojí za ním už jen ti nejzatvrzelejší stoupenci globalizace a loajalisté. Jeho nákladného života na úkor daňových poplatníků má už celá země dost. Macron měl ambice vést celou Evropu a nyní se ukazuje, že nezvládá úspěšně spravovat ani svou vlastní zemi, když zcela přehlíží skutečné problémy obyvatel Francie.

Rudolf Hruboň