Testování brýlí Microsoft HoloLens americkou armádou; Foto: Sgt. Kaitlyn Klein, americká armáda / Wikimedia Commons

Testování brýlí Microsoft HoloLens americkou armádou; Foto: Sgt. Kaitlyn Klein, americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

BBC: Zaměstnanci Microsoftu požádali o ukončení smlouvy s Pentagonem

Skupina zaměstnanců společnosti Microsoft požádala management, aby přestal spolupracovat s americkou armádou. Jde o brýle pro rozšířenou realitu HoloLens, které firma vyrobila na objednávku Pentagonu. Informuje o tom britský televizní kanál BBC (viz ZDE).

Výrobky Microsoftu by neměly pomáhat lidi zabíjet

Podle zaměstnanců technologického gigantu by neměly být produkty, které vytvořila světoznámá firma, používány k tomu, aby pomáhaly lidem zabíjet. „Neposkytovali jsme souhlas s vývojem výzbroje a žádáme, aby byl vzat v potaz náš postoj ohledně toho, za jakým účelem bude naše práce použita,” napsalo ve svém sdělení přibližně 50 zaměstnanců korporace. Autoři dopisu vyzývají vedení společnosti, aby se zřeklo plnění dohody, zastavilo vývoj jakékoliv vojenské techniky a také vytvořilo nezávislou externí radu pro etiku, která by zvažovala používání produktů společnosti Microsoft.

Smlouva s armádou za 479 milionů dolarů

V listopadu loňského roku společnost získala smlouvu v hodnotě 479,2 milionů dolarů na dodávku prototypů systémů rozšířené reality do americké armády. Předpokládalo se, že 100 tisíc holografických náhlavních souprav pomůže vojákům při výcviku a následně v bojových misích.

“Vždy oceňujeme zpětnou vazbu od zaměstnanců a máme mnoho možností, jak vyslyšet hlasy zaměstnanců,” řekl v reakci na výzvu mluvčí společnosti Microsoft. 

Brýle HoloLens, které byly vyvinuty Microsoftem v roce 2016, umožňují uživateli vidět digitální obrazy uložené v reálném světě. Předpokládá se, že generální ředitel společnosti Satya Nadella představí novou generaci HoloLens 2 v neděli v Barceloně před obchodním veletrhem Mobile World Congress.

Rudolf Hruboň