Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: DFID - UK Department for International Development / Wikimedia Commons

Zahraniční

BBC: Kanárské ostrovy čelí opět náporu migrantů z Afriky

Kanárské ostrovy se stávají opět cílem stovek migrantů. Za poslední dva dny tam připlulo přes 1000 běženců z Afriky. Naposledy tak silný nápor migrace zažilo souostroví kolem roku 2006, kdy tam dorazilo 35 tisíc utečenců, píše server BBC (viz ZDE).

Většina imigrantů ze Senegalu

Většina migrantů připlouvá na ostrovy ze Senegalu, který je vzdálený více než 1600 kilometrů. Senegalská pobřežní stráž tento týden podle svého vyjádření zadržela u pobřeží africké země dvě lodě, které dohromady nesly celkem 186 lidí. Utečenci, kteří na ostrovy dorazili v posledních dvou dnech, pochází ze Senegalu a z Gambie a připluli dohromady na 37 lodích. O většinu z nich se stará místní Červený kříž, který je ubytoval nedaleko místa jejich přistání. Kromě několika případů podchlazení jsou migranti v pořádku a místní lékaři je testují na koronavirus.

Předzvěst nové masivní migrace

Migrační cesta ze západní Afriky na Kanárské ostrovy začala být opět velmi populární od roku 2018, kdy se počet příchozích začal znovu zvyšovat. Od počátku letošního roku se na Kanárské ostrovy dostalo více než 5000 běženců. V porovnání s loňským rokem je to nárůst o více než 600 procent, napsal server týdeníku Focus. Odborníci varují, že je to předzvěst nové masivní migrace. Cesta, při níž musejí běženci zdolat sto kilometrů v bouřlivých a nebezpečných vodách Atlantiku, je oblíbená kvůli nízké ceně, která se převaděčům platí.

Zpracoval Rudolf Hruboň