Příslušníci speciálních britských jednotek, které se účastnily misí v Afghánistánu, se dopouštěli válečných zločinů. Podle zjištění BBC bezdůvodně zabili nejméně 54 lidí v průběhu šesti měsíců při hledání velitelů Tálibánu. Píše o tom britská BBC (viz ZDE).
Velitelé o zločinech věděli
Velení jednotek o zločinech vědělo, selhalo ale ve sbírání a předání důkazů vyššímu vedení. Podle stovek dokumentů příslušníci britských speciálních jednotek SAS (Special Air Service) mezi roky 2010 a 2011 provedli tucet razií, při kterých podle výpovědí jejích členů někteří vojáci stříleli neozbrojené civilisty, píše BBC. Ze záznamů o raziích, které BBC získalo, vyplývá, že vojáci často stříleli podezřelé, kteří chtěli vytáhnout zbraně nebo granát. Velení SAS ale přišly zprávy podezřelé, protože často nedávaly smysl.
Falešné důkazy
„Pokud vojáci při razii někoho zadrží, neměl by skončit mrtvý, k čemuž ale docházelo až příliš často,“ řekl BBC vyšší důstojník SAS. Podle něj nedává smysl, když se osmkrát po sobě zadržení civilisté pokusí hodit po jednotce granát. Příslušníci SAS také pokládali vedle těl útočné pušky AK-47 jako falešné důkazy. Jednotlivé čety dokonce mezi sebou soutěžily v tom, která z nich zabije nejvíce lidí. BBC navštívilo několik domů, kde k raziím došlo. Podle fotek z místa lze určit, že střelba byla mířena svrchu dolů. Podle expertů na balistiku to znamená, že cíle byly na zemi, tím pádem podezřelí museli ležet nebo sedět. Expert říká, že to spíše nasvědčuje popravám než bojům.
Vyšetřovatelé nikoho neobvinili
Kvůli nepřesným informacím při určování cílů vojáci občas mohli omylem vtrhnout do domů nevinných civilistů. Vnitřní komunikace mezi vyššími důstojníky nasvědčuje tomu, že o problémech s počty zabitých i nepřesných informacích věděli. Selhali však v řešení a nahlášení podezřelého chování vojáků. Vojenské policii žádné záznamy či důkazy velení nepředalo a jednotky SAS se tak znovu dostaly do Afghánistánu v roce 2012. Až o rok později se spustilo oficiální vyšetřování, které však v roce 2019 skončilo bez výsledku. Podle britského ministerstva obrany prý “k žádným pochybením vojáků nedošlo a vojáci jednali profesionálně.”
Zpracoval Rudolf Hruboň