Britský torpédoborec HMS Defender; Foto: Královské námořnictvo / Wikimedia Commons

Britský torpédoborec HMS Defender; Foto: Královské námořnictvo / Wikimedia Commons

Zahraniční

BBC: Británie předem naplánovala námořní incident s Ruskem

V Británii byly nalezeny tajné dokumenty, které mimo jiné dokazují to, že nedávný incident britské lodě HMS Defender u břehů ruského poloostrova Krym byl předem naplánovaný. Informovala o tom agentura BBC (viz ZDE).

Tajné dokumenty na autobusové zastávce

Ruská pohraniční stáž podle agentury TASS ve středu vypálila výstražné výstřely na britský torpédoborec Defender, který proplouval u břehu Krymského poloostrova. Londýn jakoukoliv střelbu kvůli britské flotile odmítl, stejně tak tvrzení, že Rusko do předpokládané trasy torpédoborce shodilo bomby. V anglickém hrabství Kent se nyní na autobusové zastávce objevila složka s tajnými dokumenty britského ministerstva obrany, obsahující mimo jiné informace o torpédoborci Defender i pravděpodobné ruské reakci na jeho plavbu u anektovaného poloostrova. Podle BBC dokumenty mimo jiné dokazují, že loď Defender byla ve středu vyslána na trasu kolem poloostrova Krym s očekáváním agresivní reakce ruské strany, která danou zónu bere jako své výsostné vody. Vláda již začala případ vyšetřovat, informovala v neděli stanice BBC, jíž dokumenty předal jejich nálezce. Opoziční labouristé událost označili za “znepokojivou.”

Narušení ruských výsostných vod

Dokumenty podle BBC například dokazují, že středeční střet mezi ruskou pohraniční stráží a britským torpédoborcem Defender Britové očekávali, když svou loď vyslali z ukrajinské Oděsy na trasu vedoucí i místy vzdálenými necelých 20 kilometrů od pobřeží Krymu. Oficiálně po incidentu britské ministerstvo obrany hovořilo o “pokojném proplutí ukrajinskými teritoriálními vodami” při přesunu z Oděsy ke Gruzii. Rusko, které Krym v roce 2014 anektovalo, Brity obvinilo z narušení svých výsostných vod. K lodi Defender vyslalo vícero vlastních plavidel a také přes 20 letadel. Ruské ministerstvo obrany tehdy uvedlo, že pohraniční stráž kvůli britské lodi vypálila výstražné výstřely a že bombardér do její předpokládané trasy svrhnul bomby. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na nedělní zprávu o dokumentech reagovala vtipkováním na adresu britské vlády. „Londýn použil vícero lží ve snaze zakrýt nejnovější provokaci. 007 už není, co býval,“ citovala z jejího vyjádření agentura Reuters.

Zpracoval Rudolf Hruboň