Bavorský ministerský předseda Markus Söder; Foto: Michael Lucan / Wikimedia Commons

Bavorský ministerský předseda Markus Söder; Foto: Michael Lucan / Wikimedia Commons

Zahraniční

BAVORSKÝ PREMIÉR varoval před unáhleným ukončením odběru plynu z Ruska

Závislost na plynu z Ruska musí být překonána postupně, jinak bude Německo čelit negativním důsledkům. Tento názor vyjádřil bavorský premiér Markus Söder v rozhovoru, který v neděli vyšel v novinách redakční skupiny Funke.

Hrozí masová nezaměstnanost

“Sdílím názor federální vlády, že se krátkodobě obejdeme bez ropy a uhlí z Ruska. Plyn je mnohem obtížnější. Musíme zvážit důsledky pro většinu populace,” řekl. “Pokud přes noc zastavíme plyn z Ruska, budeme čelit masivní nezaměstnanosti, sociálnímu úpadku a demokratickým otřesům,” řekl Söder. Německá vláda se do roka chystá osamostatnit na dodávkách uhlí a ropy z Ruské federace. Pro nahrazení dodávek plynu se na severu staví dva terminály LNG.

Prodloužení provozu jaderných elektráren

Söder také navrhl prodloužení životnosti pěti jaderných elektráren v Německu uprostřed obtížné energetické situace. “Uzavření tří provozovaných jaderných elektráren do konce roku je vážná ideologická chyba. Zásobují elektřinou 10 milionů domácností,” řekl. “Musíme prodloužit provoz pěti jaderných elektráren o dalších pět let, abychom měli dostatek času k dosažení cílů zelené energie.“ Německý kancléř Olaf Scholz se již dříve vyslovil proti prodlužování životnosti jaderných elektráren.

Zpracoval Rudolf Hruboň