Bavorský premiér Markus Söder; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Bavorský premiér Markus Söder; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Zahraniční

BAVORSKO vyzvalo Evropskou unii, aby urychlila certifikaci vakcíny Sputnik V

Bavorský ministerský předseda Markus Söder vyzval, aby v Evropské unii v otázce certifikace ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V nepolitizovali a co nejdříve provedli expertizu přípravku. Zaznělo to ve vysílání německé televizní stanice N24.

Pouze vědecké argumenty

„Opravdu doufám, že ve vztahu k vakcínám typu Sputnik budou v otázce schválení řešeny pouze vědecké argumenty, a že jiné argumenty nebudou použity,“ uvedl Söder ve svém projevu na půdě zemského sněmu v Mnichově. Jeho prohlášení vysílala televizní stanice N24. Söder ve svém projevu rovněž požádal Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), aby urychlila proces kontroly nových vakcín, včetně vakcíny Sputnik V, k certifikaci v EU. Ruský fond přímých investic (RDIF) již dříve oznámil, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila důsledné zkoumání registrační dokumentace ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V. Agentura otestuje vakcínu podle norem EU týkajících se účinnosti, bezpečnosti a kvality.

Ruská vakcína proti koronaviru

11. srpna loňského roku Rusko jako první země na světě zaregistrovalo vakcínu proti COVIDu-19 vyvinutou v Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji ve spolupráci s Ruským fondem přímých investic a Ministerstvem obrany. Vakcína dostala název Sputnik V. Bezpečnost vakcíny byla potvrzena ve studii. Bylo zjištěno, že všichni ti, kteří vakcínu dostali, si vyvinuli imunitu vůči infekci. Ředitel Ústavu N. F. Gamaleji Alexandr Ginzburg uvedl, že používání vakcíny mezi občany bylo povoleno po třetí fázi výzkumu přípravku.

Zájem o vakcínu je obrovský

O vakcínu už projevilo zájem hodně jiných zemí, podle ruského ministra zdravotnictví musí být však nejdříve vyrobeno dost dávek pro vnitřní trh. Jako první získají možnost naočkovat se ti, kdo pracují s nemocnými COVIDem-19 a lidmi z rizikových skupin. Hromadné očkování v Rusku začalo ve druhém prosincovém týdnu. Podle informací ze Státního rejstříku léčiv se přípravek vyrábí v podobě roztoku pro nitrosvalovou aplikaci. Očkování se provádí ve dvou etapách: nejdříve složkou I a o tři týdny později složkou II. Jak oznámili na ruském ministerstvu zdravotnictví, toto dvojnásobné očkovací schéma umožní vytvořit dlouhodobou imunitu až na dva roky.

Zpracoval Rudolf Hruboň