Bavorský premiér Markus Söder; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Bavorský premiér Markus Söder; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Zahraniční

BAVORSKO se dohodlo s Ruskem, bude vyrábět vakcínu Sputnik V

Bavorský premiér Markus Söder oznámil, že se spolková země předběžně dohodla s Ruskem na výrobě vakcíny Sputnik V. Předpokladem je, aby byla vakcína schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA) nebo Spolkovou republikou Německo, uvedl například server časopisu Der Spiegel (viz ZDE).

V červenci až 2,5 milionu dávek

„Uzavřeli jsme předběžnou smlouvu se společností v Illertissenu,“ řekl Söder. Předpokladem je, že vakcínu schválí EMA nebo Německo. Z uzavřené dohody je nadšený. Bavorsko se potýká, stejně jako ostatní spolkové země, s velkým nedostatkem vakcín. Společnost Moderna navíc oznámila, že v 17. týdnu, tedy na přelomu dubna a května, nedodá nasmlouvaných téměř 878 tisíc dávek vakcíny. Výrazně krátí dodávky také AstraZeneca. „Očkujeme, co je možné,“ říká Söder, který je rozzlobený ze zpráv o snižování dodávek vakcín.

Bavorsko odkládá rozvolňování

Bavorsko kvůli špatné epidemiologické situaci nejméně o dva týdny odkládá rozvolňování. „Bez ohledu na úroveň počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel zůstanou všude otevřené pouze obchody s potravinami a lékárny,“ uvedl Söder. Návrh na otevření květinářství, obchodů pro kutily či zahradnických center se přesouvá do stejné kategorie jako další obchody. Dokud nebude dosažen limit 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel, zůstane vše zavřené. Novinkou je ale to, že když budou mít lidé očkování, nebudou muset do karantény.

Zpracoval Rudolf Hruboň