Bavorský premiér Markus Söder; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Bavorský premiér Markus Söder; Foto: Tisková služba ruského prezidenta / Wikimedia Commons

Zahraniční

BAVORSKO: EU by už teď měla myslet na nákup Sputniku

Evropa musí co nejvíce zrychlit schvalování ruské vakcíny Sputnik V a již nyní se musí věnovat nákupu tohoto preparátu proti nemoci COVID-19. Prohlásil bavorský ministerský předseda Markus Söder, jak uvedla některá média (např. viz ZDE).

Je nezbytné zrychlit schvalování

Söder to uvedl po čtvrtečním jednání premiérů německých spolkových zemí, ke kterému se připojila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Je nezbytné zrychlit schvalovací proces, obzvláště u Sputniku, řekl Söder. „Ale co je důležitější, protože schválení je podle mě jen otázkou času, Evropa už teď musí přemýšlet, jak toto očkování koupí. Není možné, aby se čekalo na schválení a teprve poté nakupovalo,” zdůraznil. Söder rovněž uvedl, že vzhledem k potížím s produkcí Sputniku V je důležité poskytnout Rusku nabídku na výrobu preparátu v Německu. Podle agentury Interfax se již Rusko s Německem dohodlo. Sputnik V je nejvíce spojován s biofarmaceutickou firmou IDT Biologika ze sasko-anhaltského souměstí Dessau-Rosslau.

Zájem mají i další spolkové země

K velký zastáncům Sputniku V patří sasko-anhaltský premiér Reiner Haseloff, který veřejně prohlašuje, že by se s ním bez obav nechal naočkovat. Ruskou látku podporují i premiéři Durynska a Saska Bodo Ramelow a Michael Kretschmer. Podle Ramelowa závislost na britsko-švédské vakcíně AstraZeneca ohrožuje úspěch německé očkovací strategie. „Nežádám o nějaké politické schválení, zároveň ale odmítám politické odmítání,” uvedl. Kretschmer pak prohlásil, že Rusko je velká země vědy, která je bez jakýchkoli pochybností schopná účinnou vakcínu vyvinout. Söder na tiskové konferenci hovořil také o stále se zhoršující epidemické situaci v Německu, kterou je nutné opět dostat pod kontrolu, aby se nastupující třetí vlna nemohla plně rozvinout.

Německo čelí nastupující třetí vlně

Navzdory přísným opatřením roste v Německu počet nakažených koronavirem. Za uplynulých 24 hodin přibylo v zemi 17 482 nových potvrzených případů, což je o zhruba 5000 víc než přesně před týdnem. Razantně roste sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel v týdenním sledovaném období. Nejnovější údaj je 95.6, ve čtvrtek činil 90 a ve středu 86.2. Růst počtu nakažených odborníci přičítají šíření nakažlivějších mutací koronaviru. „Nacházíme se ve třetí vlně, před námi jsou ještě těžké týdny,” varoval ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) s tím, že ke zhoršující se situaci přispívají mutace. Nepříznivý vývoj se podle ministra zvrátí až tehdy, jakmile bude dostatek vakcín.

Zpracoval Rudolf Hruboň