Jaroslav Bašta; Foto: repro YouTube

Jaroslav Bašta; Foto: repro YouTube

Domácí

BAŠTA: Rozhodnutí o zrušení opatření proti koronaviru upřednostňuje zisk před životy

Český politik a diplomat Jaroslav Bašta ve svém komentáři pro portál První zprávy okomentoval rozhodnutí pražského městského soudu, týkající se zrušení čtyř vládních opatření.

Jasný signál o prioritách

Bývalý český poslanec a diplomat Jaroslav Bašta si myslí, že rozhodnutí pražského soudce má symbolický význam. Je si totiž jistý, že tento krok jasně ukazuje současné priority, jimiž se řídil představitel pražského městského soudu, a sice zájmy podnikatelů a osob s nimi spojených. Jejich zisky jsou podle Bašty prioritou, i když to může ohrozit zdraví či dokonce životy lidí. Dále český diplomat dodává, že důležitým bude okamžik, kdy se zjistí konkrétní subjekty, které budou požadovat náhrady. Bašta zdůraznil, že v současné době vláda musí dodržovat rozumnou rovnováhu jednak mezi ochranou lidských životů a zdraví českých občanů, jednak potřebou restartovat ekonomiku. Rozhodnutí pražského městského soudu zdůraznilo přednost ekonomických zájmů, konstatuje český politik. Podle něj bude v nejbližší době jakékoliv rozhodnutí, které bude v protikladu s ekonomickými zájmy určitých subjektů, podléhat přezkoumání či úpravě. „Řekl bych, že také u nás v České republice se odehrává souboj mezi stoupenci sociálního darwinismu, kteří úmrtí nějakého toho procenta starých a dlouhodobě nemocných občanů považují za ekonomicky prospěšný jev, a těmi politiky, kteří zůstali normálními lidmi, sdělil svůj názor Bašta.

Kontroverzní rozhodnutí

Ve čtvrtek pražský městský soud vyhověl žalobě experta v oblasti zdravotnického práva Ondřeje Dostála a zrušil čtyři opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. Jedná se o opatření z 26. března a 17. dubna, která sloužila jako podklad pro omezení činnosti maloobchodů, a dvě další, konkrétně z 23. března a 15. dubna, týkající se omezení volného pohybu osob. Toto rozhodnutí by mělo nabýt platnosti již od pondělí 27. dubna. „Soud shledal, že za situace, kdy je vyhlášen nouzový stav, může omezit základní práva a svobody v natolik masivní míře pouze vláda, a to svým unesením vydaným na základě krizového zákona,“ prohlásil soudce pražského městského soudu Štěpán Výborný. Český prezident Miloš Zeman na to reagoval s tím, že rozhodnutí pražského městského soudu může mít nečekaný dopad na lidské životy. Podle něj odpovědnost za tento možný dopad bude nést soud, který zrušil opatření Ministerstva zdravotnictví ČR. „Soud na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady svého rozhodnutí. Ať už jde o dopady na životy a zdraví obyvatel, tak na hospodářství celé republiky,“ poskytl ČTK reakci prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: První zprávy

Rudolf Hruboň