Jiří Bartoška s Markem Ebenem při zahájení festivalu; Foto: Profil MFF na sociální síti

Jiří Bartoška s Markem Ebenem při zahájení festivalu; Foto: Profil MFF na sociální síti

Domácí

BARTOŠKA ODMÍTL vyřadit ruský film z karlovarského festivalu

Prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech odmítl výzvu ukrajinského velvyslance v ČR Jevhenyje Perebyjnise, aby vyřadil ruský film “Kapitán Volkonogov uprchl” z programu letošního festivalu.

Odmítnutí ukrajinské interpretace

“Musíme odmítnout interpretaci, že promítání tohoto filmu, jehož vznik v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů páchaných na Ukrajině. Naopak jsme přesvědčeni, že uvedením toho filmu můžeme vzbudit veřejnou diskusi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu do aktuálního dění,” uvedlo ve společném prohlášení vedení festivalu. Pod dopisem pro ukrajinského velvyslance jsou podepsáni prezident festivalu Jiří Bartoška, výkonný ředitel Kryštof Mucha a umělecký ředitel Karel Och.

Ukrajinský velvyslanec protestuje

Ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis v otevřeném dopise protestoval proti zařazení ruského filmu do programu filmového festivalu v Karlových Varech. Otevřený dopis ambasador zaslal prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi. Podle Perebyjnise film vznikl s ruskou státní podporou a jeho tvůrci se údajně podíleli na ruských propagandistických filmech. Zařadit film do programu je podle velvyslance prý “nehumánní.” Umělecký ředitel festivalu Karel Och ale už dříve řekl, že festival nechce ruskou tvorbu bojkotovat.

Film kritizuje stalinské čistky

Přestože děj je zasazen do období roku 1938, lze v příběhu podle zástupců festivalu najít paralely s aktuální situací. Film podle nás velmi přesně pojmenovává, jak manipulativní jednání despotického lídra dokáže ovlivnit smýšlení většinové společnosti, ve jménu ideologie účelově vytvářet nepřátele režimu a bezohledně je likvidovat a jak takové jednání v konečném důsledku vede k celonárodní tragédii,” uvedlo vedení festivalu. Snímek zhlédlo na loňském festivalu v Benátkách a pozvalo ho na festival během podzimu.

Zpracoval Rudolf Hruboň